הרמטכ"ל גנץ: "מספרים הפכו לפני הלוחמים והמשרתים"

בטקס התייחדות לזכר חללי דור תש"ח וחטיבת הראל, התייחס הרמטכ"ל גנץ למשבר התקציבי בין משרדי הביטחון והאוצר ואמר: "תמיד נאבקנו למען התעצמות ולמען פיתוח, המאבק לא זר לכם"

הרמטכ"ל גנץ, ארכיון (דובר צה"ל)

על רקע המאבק הנמשך בין משרדי האוצר והביטחון על התקציב, והאזהרות של גורמים ביטחוניים כי ללא תוספת עלול צה"ל להיפגע - אומר היום הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ כי "לצערי, אלו ימים בהם מספרים הפכו לפנים של מילים כמו ביטחון, לוחמים ומשרתים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר גנץ במהלך טקס לזכר חללי דור תש"ח וחטיבת הראל שהתקיים בקריית ענבים, בהשתתפות לוחמים ודמויות מפתח בהם רחל רבין, חיים גורי ועוד רבים נוספים. "אני מניח כי זהו שיח שאינו זר לכם, תמיד נאבקנו למען התעצמות ולמען פיתוח", אמר גנץ. "אך דווקא בימים שכאלה, אני שואב כוח רב והשראה אמיתית מהמפגש איתכם".

"אני משוכנע שהמורשת שהדור שלכם העניק לנו, שנמצאת בבסיס נכונותנו לשירות, משתקפת בפניהם של המשרתים שאני פוגש בכל יום, הממלאים את משימת דורנו, בתורנו, כפי שעשיתם אתם עבורנו לפני שנים", הוסיף גנץ.

הוא הדגיש כי הלוחמים היום שואבים השראה מדור הלוחמים, ומוכנים בעת עת ליום קריאה. "אנו עושים זאת מתוך אמונה גדולה בצדקת הדרך ובמסירות נדירה ואני יודע כי ביום קרב, נצא באותה רוח הקרב בה לחמתם אתם אל כל חזית- וננצח".

"הגענו כדי להביע את ההערכה שאנו חשים כלפיכם, בני דור המייסדים, שבפועלכם הנחתם את הבסיס האיתן לצבא ההגנה לישראל. יצאתם למלחמת אין ברירה, מלחמת קיום, אל מול אויב נחוש בקרב דמים, מעטים במספר וחמושים בנשק דל, אך גם, אולי בעיקר, באמונה רבה. אותה הרוח עודנה מפעמת בקרב מפקדי צה"ל וחייליו כיום".

גנץ במהלך הטקס, היום (דובר צה"ל)

נתניהו לשרים: "הפסיקו המתקפות ההדדיות"

בתחילת השבוע כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר האוצר לפיד ואת שר הביטחון יעלון ודרש מהם "להפסיק את המתקפות ההדדיות". בפגישה ביקש נתניהו מהשרים לוודא כי הטונים החריפים שנשמעו לאחרונה בנושא ייפסקו. "ראש הממשלה אמר לשרים שבשבועות הקרובים יקבל את ההחלטה בנושא, ועד אז חשוב לשמור על דיון ענייני", פורסם בעמוד הפייסבוק של רה"מ.

ימים קודם לכן התייחס מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') דן הראל לדיון על תקציב הביטחון. "האמירה שצה"ל ומשרד הביטחון לא יודעים לנהל את תקציבם, או שיש שומנים אדירים במערכת הביטחון, עיוורת לעובדות. חלקו של תקציב הביטחון יורד בהדרגה במשך השניים, ומנגד אנחנו רואים עלייה מבורכת של תקציבים חברתיים", אמר.

בשבוע שעבר גם שר האוצר לפיד ניסה להרגיע את הרוחות וקרא "להוריד את הלהבות" בדיון הלוהט. "אין לנו באוצר ובממשלה דבר וחצי דבר נגד הלוחמים, להיפך", אמר לפיד שמשרדו לא מקבל את דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציב הביטחון. "ללוחמים שמגנים על חיינו מגיע לא רק מה שהם מקבלים, אלא גם יותר. יש לנו ויכוח מקצועי עם מערכת הביטחון על כך שהעמדה והנתונים שלנו אומרים שאפשר לחסוך במקומות אחרים במערכת הביטחון ולעמוד בתקציב".