חשש לחייהם של 40 עצירים ביטחוניים שמאושפזים בשל שביתת רעב

פרסום ראשון: בבתי חולים ברחבי הארץ מאושפזת כמות חריגה של עצירים ביטחוניים לאחר שמצבם הידרדר בשל שביתת רעב בה הם נוקטים במחאה על החזקתם במעצר מנהלי. העצירים מסרבים לקבל טיפול רפואי. ההסתדרות הרפואית: אסור לתת טיפול רפואי למי שמסרב לכך גם אם הוא בסכנת חיים

אילוסטרציה (חדשות 2)

40 עצירים ביטחוניים פלסטינים ששובתים רעב כבר חודש ימים, אושפזו ביומיים האחרונים בבתי חולים בישראל בשל חשש לחייהם. הסיבה לשביתת הרעב שבה פתחו העצירים נעוצה במחאתם על מעצרם ללא משפט, והם דורשים לשחררם באופן מיידי או להעמידם לדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העצירים אושפזו במחלקות הפנימיות בבתי החולים וולפסון, איכילוב, תל השומר, העמק, השרון, קפלן, ברזילי וסורוקה. צריך לזכור שהתפוסה במחלקות במוסדות הרפואיים הללו גבוהה מאוד, ומגיעה עד לכ-160% ויותר.

אשפוז של אסירים או עצירים ביטחוניים שובתי רעב הוא עניין שמתרחש מדי פעם, אך זוהי הפעם הראשונה שבה מאושפזים כל כך הרבה עצירים שובתי רעב בבת אחת. ככל הידוע, הם מסרבים לקבל כל טיפול רפואי ונמצאים תחת שמירה כבדה של שירות בתי הסוהר.

בכיר בהסתדרות הרפואית שמעורב בטיפול בעצירים אמר לחדשות 2 שמדובר במצב בעייתי מאוד עבורם. "הם לא משתפים פעולה, ולנו אסור להפעיל כוח כדי לתת להם טיפול", הסביר. "כשמטופל אומר 'אל תגעו בי', אז אסור לנו לגעת בו - גם אם הוא אסיר".

הבכיר הסביר כי מותר להם להעניק טיפול רפואי לחולה שמסרב לכך רק אם הוא מאבד הכרה. "גם אז - נדרשת חתימה של שלושה רופאים בכירים שיחתמו - שזה מצב מסכן חיים", הוסיף. "אם חס וחלילה מישהו מהם ימות, זה עלול לגרור ביקורת בינלאומית חריפה".