הקצינה הערבייה הנוצרייה בריאיון: "אני לא בוגדת"

למרות שהיא לא מחויבת גיוס, יסמין חאיק, ערבייה נוצרייה מעכו, החליטה לשרת בצה"ל – ואף לצאת לקורס קצינים. את הכנסייה לא פקדה זמן רב בשל לו"ז צפוף, והיא טוענת שלא צריך לפסול חייל רק בגלל שהוא ערבי: "כולנו יכולים להשתלב"

הסיפור החריג של יסמין חאיק (19) החל בביתה בעכו. ערבייה שהתחנכה על ברכי הנצרות וחגגה את החגים הנוצריים - אך החליטה להגיע לפנימייה צבאית, ולהתגייס. למרות שהיא אינה מחויבת גיוס, היא החליטה לעלות על מדים ואף סיימה באחרונה את קורס הקצינים בבה"ד 1 ובכך היא נחשבת לאחת הבודדות מהמגזר הערבי-נוצרי שסיימה את המסלול. בסוף חודש יולי היא תשובץ באחת היחידות כקצינת קישור למילואים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שהיא חיה בסביבה ערבית, כל חייה התחנכה עם יהודים: גן יהודי, בית ספר יסודי יהודי ופנימייה צבאית. "ההורים שלי אמרו לי שזו הדרך הנכונה להתחנך וככה כל החברות שלי הן יהודיות. זה כבר לא מוזר בשבילי כי אני שווה בין שווים", היא מספרת בריאיון לחדשות 2 Online. "אני לא בוגדת, צריך לתרום לאיפה שאתה נמצא, יש לך גם חובות מעבר לזכויות במדינה".

רוצה להגיע רחוק בצה"ל

מבטא ערבי אין לה, ואת הכנסייה לא פקדה כבר זמן רב בשל שירותה הצבאי שתופס לה את רוב הלו"ז. "כשאני הולכת ברחוב עם המדים, יש אנשים שבאים אלי ואומרים לי 'כל הכבוד', וזו ממש גאווה לעיר עכו, אף פעם לא קיבלתי תגובות עוינות".

היו חיילים ששירתו איתה והביעו תמיהה על החלטתה לשרת, למרות שהיא לא מחויבת. יש כאלה ששואלים אותה שאלות ואומרים שזה מוזר להם - אך היא מסבירה להם מה עומד מאחורי ההחלטה - הרצון לתרום למדינה, לא משנה לאיזה דת אתה שייך.

היא מבהירה כי לא התגייסה כדי לסחוף את כל הציבור הערבי לשורות הצבא - אך אומרת שהעניין אפשרי, למרות מה שחושבים. "ללא ספק ערבים יכולים להשתלב בצה"ל", היא מדגישה.

"אני שווה בין שווים" (דו"צ)

"לא צריך לפסול חייל כי הוא ערבי"

"יש את כל התנאים לערבים לשרת והם יזכו לתמיכה וחיזוק, כשווים בין שווים. חייל מתגייס וזה לא משנה אם הוא ערבי או יהודי עושים לו סיווג ביטחוני, אני לא חושבת שצריך לפסול כל חייל עכשיו בגלל שחושדים בו כי הוא ערבי. אם נחשוד בכל אחד מה נעשה?".

אחיה הגדולים לא התגייסו, אך אחותה כן, והיא בעצמה מקווה שתגיע רחוק בצה"ל. "ההורים מלאים בשמחה ואפילו הפתיעו אותי בטקס סיום הקורס עם חולצות ומתנות", היא מסכמת.

בימים האחרונים היא התרגשה לשמוע שהאפיפיור ביקר בארץ: "זו גאווה למדינה שקיבלה אותו ככה, זה לא היה ברור לי מאליו וזה מסמן בכלל על היחס לאנשים מדת אחרת, וגם על עצמי".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv