מנכ"ל משרד הביטחון תוקף את האוצר: "לא יודעים לנהל תקציב? עיוורים לעובדות"

במהלך תדרוך עיתונאים התייחס אלוף (במיל') דן הראל לקרבות התקציב בין משרדו לאוצר, ואמר: "האמירה שהביטחון נלחם בבריאות, ברווחה ובחינוך היא שערורייתית וחסרת אחיזה במציאות. "המשמעות של המתווה התקציבי המסתמן ל-2015 היא שכלל לא נוכל להתחיל את השנה", אמר

אילוסטרציה (רויטרס)

קרבות התקציב בין משרדי הביטחון והאוצר נמשכים ביתר שאת, כשהיום (ב') אומר מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') דן הראל כי "האמירה שצה"ל ומשרד הביטחון לא יודעים לנהל את תקציבם, או שיש שומנים אדירים במערכת הביטחון, עיוורת לעובדות. חלקו של תקציב הביטחון יורד בהדרגה במשך השניים, ומנגד אנחנו רואים עלייה מבורכת של תקציבים חברתיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא אף תקף את דבריו של שר האוצר לפיד מסוף השבוע, כשציין כי "האמירה שהביטחון נלחם בבריאות, ברווחה ובחינוך היא שערורייתית וחסרת אחיזה במציאות".

"מערכת הביטחון מתוקצבת, כשיטה, בחסר בתחילת כל שנה, בתקציב הנמוך מהמשימות המוטלות עליה על ידי הדרג המדיני", אמר הראל. "הדבר דורש השלמות, ושיטה זו יוצרת אי-ודאות ופוגעת באמינותנו לאורך זמן. המשמעות של המתווה התקציבי המסתמן ל-2015 היא שכלל לא נוכל להתחיל את השנה".

"עיוורים לעובדות". הראל (חדשות 2)

לדבריו, פגיעה בתקציב הביטחון "היא פגיעה ישירה בתעשייה הישראלית, וככזה בחברה הישראלית בסוגיות של תעסוקה, היי-טק, קידמה וסייבר. מערכת הביטחון תורמת לכלכלה והיא המעסיק הישיר והעקיף הגדול במדינה, ופעילותה מייצרת יציבות תעסוקתית ומקומות עבודה במרכז ובפריפריה.

"התעשיות הביטחוניות יצטרכו לפטר השנה אלפי אנשים כתוצאה מביטול של פרויקטי רכש והצטיידות. משרד הביטחון עצר את כל חוזי הרכש וההזמנות הלא חתומות עד לבחינתן מחדש. כבר כך יש ירידה מהותית, השנה, בכמות ההזמנות שירדו לחצי ופחות מכך".

"להפסיק לנהל מלחמת בוץ". לפיד (פלאש 90)

לפיד: להפסיק לנהל מלחמת בוץ על תקציב הביטחון

שר האוצר יאיר לפיד עומד בשבועות האחרונים בחזית מול שר הביטחון משה יעלון בוויכוח על תקציב הביטחון. בסוף השבוע הוא ניסה להרגיע את הרוחות וקורא "להוריד את הלהבות" בדיון הלוהט.

"אין לנו באוצר ובממשלה דבר וחצי דבר נגד הלוחמים, להיפך", אמר לפיד שמשרדו לא מקבל את דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציב הביטחון. "ללוחמים שמגנים על חיינו מגיע לא רק מה שהם מקבלים, אלא גם יותר. יש לנו ויכוח מקצועי עם מערכת הביטחון על כך שהעמדה והנתונים שלנו אומרים שאפשר לחסוך במקומות אחרים במערכת הביטחון ולעמוד בתקציב".

לפיד ציין כי הדיון בתקציב הביטחון הוא רגיש במיוחד. "צריך לזכור שמדובר על ביטחון ישראל ועל החובה של ישראל להישאר חזקה, שזה גם להישאר חזקה תקציבית כדי שיהיה לנו כסף לרווחה, לחינוך ולבריאות", אמר לפיד. "לא בכל פעם שלא מסתדרים עם התקציב צריכים להתחיל לנהל מלחמת בוץ".