תחקיר ראשוני של צה"ל: לא בוצע ירי חי בביתוניא

התחקיר הראשוני שהוגש לשר הביטחון קובע כי החיילים בשטח לא עשו שימוש באש חיה, וזאת למרות טענות הפלסטינים. במקביל הציגו רופאים פלסטינים ברמאללה לקציני תיאום וקישור מצה"ל ממצאים – ולפיהם בגופות ההרוגים נמצאו פצעי כניסה ויציאה המאפיינים ירי חי

הרג המפגינים בביתוניא

נמשכת הסערה סביב הרג המפגינים בביתוניא: מתחקיר ראשוני שביצע צה"ל והוגש לשר הביטחון עולה כי אף אחד מהחיילים בשטח לא עשה שימוש באש חיה במהלך ההפגנה הסוערת ביום הנכבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל דווח כי קציני תיאום וקישור של צה"ל וכן רופא האוגדה, נפגשו ברמאללה עם רופאים פלסטינים שהעניקו טיפול לנפגעים. הרופאים הציגו בפני אנשי צה"ל דוחות רפואיים - שעשויים להיות חלקיים.

על פי הדוחות שהוצגו לקציני צה"ל, בגופם של המפגינים שנהרגו נמצאו חורי כניסה ויציאה - פצעים האופייניים יותר לפגיעת קליע ולא לפגיעת כדור גומי. כמו כן, פצוע נוסף מהעימותים האלימים מאושפז גם הוא ברמאללה, וגם במקרה זה טוענים הרופאים כי נפגע מירי חי.

ארה"ב לישראל: נהלו חקירה

אתמול פרסמה רשת CNN תמונות חדשות ובהן נראים החייל שיורה, רגע הירי והפינוי שמגיע אחר כך. מומחה ישראלי לנשק שצפה בתמונות טוען שהן מוכיחות שמדובר בירי כדור גומי. מנגד, הפלסטינים ממשיכים להתעקש שנורתה אש חיה.

CNN שידרה את הסרטון, שצולם ביום חמישי שעבר על ידי צלם העובד מטעמה וטוענת כי אחת התמונות שבה נראית קבוצה של שוטרי משמר הגבול צולמה בשעה 13:45 בדיוק. בשלב מסוים, אחד מלוחמי מג"ב, נראה מכוון את הנשק לכיוון קבוצת הפלסטינים - ואז נשמעת ירייה. רק 14 שניות לאחר הירי הרלוונטי, הצלם מסיט את המצלמה ומתעד פינוי של הנפגע. לדברי הרשת, מדובר בצעיר השני שנורה למוות, נדים נווארה.

לפני שלושה ימים קראה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, לישראל "לנהל חקירה מיידית ושקופה של התקרית", בה נהרגו שני צעירים פלסטינים במהלך העימותים ביום הנכבה. סאקי טענה בנוסף כי למיטב ידיעתה הסרטון שהציגו הפלסטינים הבוקר אינו ערוך או מבושל.

בתיעוד שהפיצו הפלסטינים ניתן לראות כיצד אחד המפגינים מגיע עם קלע דוד ומנופף בה מול החיילים. לאחר מכן, בנקודת זמן אחרת בתיעוד, נראה אחד המפגינים נופל על הקרקע, ככל הנראה מירי שבוצע לעברו, כשהמפגינים האחרים חשים לעזרתו. לאחר מכן, ניתן לראות מפגין נוסף הולך ולפתע מתמוטט על הקרקע. לטענת הפלסטינים, נורו ארבעה קליעים של אש חיה לעבר המפגינים. כתוצאה מהירי, שניים נהרגו ואחר נפצע. לדבריהם, הם "אינם יודעים היכן פגע הכדור הרביעי".