מפקד חטיבת הנח"ל: "מחאה פוליטית של חייל בפייסבוק לא מקובלת"

זוהי לא תקופה קלה עבור חטיבת הנח"ל: סערת "דוד הנחלאווי" הציפה את האתגרים שעומדים בפני החיילים, לוחמים הצהירו שלא יפנו התנחלויות והושעו - וגם הקמפיין נגד משרתי הקבע פוגע במפקדים. מפקד החטיבה, בריאיון פרישה מיוחד, מדגיש: "אנחנו עומדים מאחורי החיילים והמפקדים שלנו, גם בשגיאות שהם עושים"

לאחרונה מונה אלוף-משנה אורי גורדין למפקד חטיבת הנח"ל במקומו של אלוף-משנה יהודה פוקס. כעת, עם סיום תפקידו של פוקס, הוא מתפנה לדבר על מצב כשירות הלוחמים וגם על סערת "דוד הנחלאווי", אותה חולל חייל מיחידתו במהלך פעילות מבצעית בחברון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת פוקס, הירידה בכמות האימונים בשנים האחרונות, והעלייה בכמות הפעילויות המבצעיות אותם מבצעים הלוחמים שוחקת את כשירותם באופן משמעותי. "חוסר האימונים שיש לנו, לצד שחיקה עצומה שיש לנו במסגרת הביטחון השוטף, אילצו אותנו להמציא פתרונות כמו אימונים תוך כדי התעסוקה המבצעית", אמר אל"מ פוקס.

"החיילים היום מבצעים תשעה חודשים של תעסוקה מבצעית ומתאמנים רק שלושה חודשים ברוטו, כשנטו מדובר על חודשיים", ציין מפקד החטיבה היוצא. "עם דבר כזה אי אפשר לשמור על כשירות לאורך זמן. בוא נאמר שמכבי תל אביב בכדורסל לא הייתה מנסה לא להתאמן שנה ואז לבוא למשחק - זה לא יעבוד".

"מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים" (חדשות 2)

"האח הגדול באמת נמצא בחברון"

רק השנה פעלו לוחמי הנח"ל בגבול סוריה, לבנון, חברון בית לחם ורמאללה ובסוף שנה יירדו לעזה. אך הפעילות ביהודה ושומרון היא שונה ומזמינה מצבים שלחיילים קשה מאוד להתמודד עמם.

"האח הגדול זה לא איפה שהתכנית מצולמת היום - האח הגדול באמת נמצא בחברון", הבהיר פוקס. "החיילים נמצאים שם ומצולמים כל היום, כל הזמן, מכל זווית אפשרית - בידיעה ושלא בידיעה".

פוקס התייחס גם לפרשת "דוד הנחלאווי" וטוען כי הוא עומד מאחורי חייליו. "יש שם חיילים צעירים שמתמודדים עם אתגרים לא פשוטים", הדגיש פוקס. "אנשים בונים להם שם סצנות יום אחר יום, ולפעמים הם מצליחים ולפעמים לא. אנחנו לא מצפים מעצמנו להיות מושלמים אלא לשפר את עצמנו".

"החייל פעל באופן סביר". דוד הנחלאווי (פייסבוק)

"המחאה בפייסבוק לא במקום"

"הפעולה של החייל בתקרית בחברון הייתה סבירה", הוסיף פוקס לגבי "דוד הנחלאווי". "אנחנו עומדים מאחורי החיילים והמפקדים שלנו, גם בשגיאות שהם עושים". פוקס התייחס גם לכליאתו של החייל בשל עבירות אחרות: "הוא נמצא איפה שהוא נמצא היום לא בגלל הפעולה הזו".

אך זו לא הייתה הסערה היחידה של לוחמי נח"ל ברשת: שני חיילים העלו לאחרונה לפייסבוק תמונה בה הצהירו שאינם מוכנים לפנות התנחלויות - והושעו על ידי פוקס. "המרחב של הפייסבוק זה כיכר השוק העירונית היום, ולחייל ולוחם מותר להסתובב שם כמו בכל כיכר במציאות. אבל יש מגבלות למה שעושים בכיכר במציאות ובכיכר בפייסבוק, ואמירות פוליטיות לא מקובלות בפייסבוק ולכן טיפלנו בזה".

"אני חושב שחייל שמגיע עם אמירה פוליטית מופגנת, עם שימוש ביחידה הצבאית שלו, זו מחאה שהיא לא במקום, גם אם היא בכיכר רבין ולא בפייסבוק", הוסיף.

"לא מפנים יהודים". המחאה בפייסבוק (חדשות 0404)

מתאמנים במהלך התעסוקה המבצעית (חדשות 2)

על משרתי הקבע: "לא כיף להיות בדיחה"

בעבר היו רמטכ"לים בגילו של פוקס - 45 - אך היום הצבא מבוגר יותר והפער בין המפקדים לחיילים גדל. הקושי הוא לא רק מבית, אלא גם מחוץ - הקמפיין נגד משרתי הקבע מחלחל ומשפיע עמוק.

"לא כיף להיות מושא ללעג או בדיחה - אם יוצא לי לפגוש את אשתי בבית קפה באמצע השבוע, אחרי שלא ראיתי אותה ארבעה-חמישה ימים, אני אתלבט אם להיכנס על מדים או להחליף חולצה. זו תחושה שלא הייתה לי לפני כן".