לפיד: להפסיק לנהל מלחמת בוץ על תקציב הביטחון

שר האוצר לא אוהב את ההשתלחות בו ובמשרדו מצדם של ראשי מערכת הביטחון שדורשים תוספת תקציבית. "צריך לזכור שמדובר על ביטחון ישראל ועל החובה של ישראל להישאר חזקה, שזה גם להישאר חזקה תקציבית כדי שיהיה לנו כסף לרווחה, לחינוך ולבריאות", אמר וקרא ל"הוריד את הלהבות" בדיון

שר האוצר יאיר לפיד עומד בשבועות האחרונים בחזית מול שר הביטחון משה יעלון בוויכוח על תקציב הביטחון. היום הוא מנסה להרגיע את הרוחות וקורא "להוריד את הלהבות" בדיון הלוהט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין לנו באוצר ובממשלה דבר וחצי דבר נגד הלוחמים, להיפך", אמר לפיד שמשרדו לא מקבל את דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציב הביטחון. "ללוחמים שמגנים על חיינו מגיע לא רק מה שהם מקבלים, אלא גם יותר. יש לנו ויכוח מקצועי עם מערכת הביטחון על כך שהעמדה והנתונים שלנו אומרים שאפשר לחסוך במקומות אחרים במערכת הביטחון ולעמוד בתקציב".

לפיד ציין כי הדיון בתקציב הביטחון הוא רגיש במיוחד. "צריך לזכור שמדובר על ביטחון ישראל ועל החובה של ישראל להישאר חזקה, שזה גם להישאר חזקה תקציבית כדי שיהיה לנו כסף לרווחה, לחינוך ולבריאות", אמר לפיד. "לא בכל פעם שלא מסתדרים עם התקציב צריכים להתחיל לנהל מלחמת בוץ".

מקצצים באימונים ובטיסות

ובינתיים, במערכת הביטחון ממשיכים לנקוט בקיצוצים במסגרת המאבק על התקציב. מנכ"ל משרד הביטחון הנחה אתמול את מינהל הרכש במשרד לעצור את כל ההתקשרויות וההזמנות מהתעשיות הביטחוניות ומהספקים השונים. בשלב זה ימשיכו לרכוש רק ציוד לפעילות מבצעית, ציוד הקשור לבטיחות, מזון, תרופות וציוד חירום.

שלשום הזהיר גורם ביטחוני בכיר כי צה"ל צפוי לקצץ בטיסות של חיל האוויר. "אנחנו לא מדפיסים כסף", אמר גורם ביטחוני בכיר. "תהיה פגיעה קשה בכשירות המבצעית של חיל האוויר כשטייסים לא יטוסו לפחות פעם בשבוע".

הבכיר הביטחוני המשיך בהאשמות נגד האוצר. "האוצר הכריז מלחמה על הביטחון ללא היגיון וללא שום בסיס חוקי ורציונאלי", קבע הגורם. "האוצר לא מקיים הסכמים והתחייבויות שנקבעו בממשלה".

בתחילת השבוע טען הרמטכ"ל בני גנץ בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי ביטול האימונים של חיילי המילואים, שהציג יממה קודם לכן, אינו ספין. "אין פה טריק ואין פה שטיק", אמר גנץ. "אנחנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד בדיון הקודם, אבל הגיע הקיץ ואנחנו נצטרך להתמודד עם התנאים החדשים במצב הקיים. ידענו שנגיע לנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו".