הקרב על התקציב: הופסקו ההזמנות מהתעשיות הביטחוניות והספקים

לאחר ביטול אימוני המילואים והאיום בדבר קיצוץ בטיסות חיל האוויר, מגיע צעד נוסף של מערכת הביטחון. מנכ"ל משרד הביטחון הורה לעצור את כל ההזמנות מהתעשיות הביטחוניות ומהספקים. בשלב זה יימשך רכש של ציוד לפעילות מבצעית, ציוד חירום, מזון ותרופות

"פגיעה בכשירות". טנק מרכבה (רויטרס)

במערכת הביטחון ממשיכים לנקוט בקיצוצים במסגרת המאבק על התקציב: מנכ"ל משרד הביטחון הנחה היום (ה') את מנהל הרכש במשרד לעצור את כל ההתקשרויות וההזמנות מהתעשיות הביטחוניות ומהספקים השונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההזמנות נעצרו עד להודעה חדשה ועד שיסוכם על המשך התקצוב לספקים, כשבשלב זה ימשיכו במערכת הביטחון לרכוש רק ציוד לפעילות מבצעית, ציוד הקשור לבטיחות, מזון, תרופות וציוד חירום.

בימים האחרונים העלתה מערכת הביטחון הילוך בקרב מול משרד האוצר על התקציב. אתמול הזהיר גורם ביטחוני בכיר כי צה"ל צפוי לקצץ בטיסות של חיל האוויר, אחרי שבתחילת השבוע הכריז הרמטכ"ל, בני גנץ, על ביטול האימונים של חיילי המילואים.

קיצוץ בטיסות? מטוס חיה"א (רויטרס)

"תהיה פגיעה בכשירות המבצעית"

"אנחנו לא מדפיסים כסף", אמר הגורם הבכיר. "תהיה פגיעה קשה בכשירות המבצעית של חיל האוויר כשטייסים לא יטוסו לפחות פעם בשבוע".

האשמות נגד האוצר במערכת הביטחון נמשכות ביתר שאת. "האוצר הכריז מלחמה על הביטחון ללא היגיון וללא שום בסיס חוקי ורציונאלי", קבע הגורם. "האוצר לא מקיים הסכמים והתחייבויות שנקבעו בממשלה. אין פה חשיבה לאומית כלכלית. אנחנו מציעים לפנות בסיסי צה"ל במרכז כדי שייבנו יחידות דיור בשווי 80 מיליארד שקל, אבל האוצר לעומתי ולא מוכן לשתף פעולה".

נדל"ן זה לא הפתרון היחידי שמציעים במערכת הביטחון. "נפטר השנה 2,000 אנשי קבע ועוד 2,000 בשנה הבאה, וזה עובר בשקט. זה תוצאה של מסע דה לגיטימציה ממושך נגד הצבא שפוגע בביטחון".

גנץ: אין פה טריק ואין פה שטיק

שלשום טען הרמטכ"ל גנץ בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי ביטול האימונים של חיילי המילואים, שהציג, אינו ספין. "אין פה טריק ואין פה שטיק", אמר גנץ. "אנחנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד בדיון הקודם, אבל הגיע הקיץ ואנחנו נצטרך להתמודד עם התנאים החדשים במצב הקיים. ידענו שנגיע לנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו".

עם זאת, גנץ הדגיש כי "צה"ל הוא צבאה של מדינה ולא הפוך. מה שיסוכם זה מה שנעשה ולא משהו אחר, אבל אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים". לדברי הרמטכ"ל, המוטיבציה של חיילי צה"ל לא נפגמה. "האנשים הטובים עדיין איתנו, ואני מקווה שנוכל לשמור על זה לאורך זמן", אמר.