הקרב נמשך: צה"ל מקצץ בטיסות של חיל האוויר

עוד עליית מדרגה במאבק בין האוצר למשרד הביטחון על תקציב הביטחון: גורם ביטחוני אומר כי צה"ל יצמצם את טיסות חיל האוויר. "אנחנו לא מדפיסים כסף", אמר. "תהיה פגיעה קשה בכשירות המבצעית של חיל האוויר" ‎

עליית מדרגה במאבק. ארכיון (חיל האוויר)

 אחרי ההודעה על ביטול האימונים של חיילי המילואים, נראה כי במערכת הביטחון מעלים עוד הילוך בקרב מול האוצר על התקציב. גורם ביטחוני בכיר הזהיר הערב (ד') כי צה"ל יקצץ גם בטיסות של חיל האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו לא מדפיסים כסף", אמר הגורם הבכיר. "תהיה פגיעה קשה בכשירות המבצעית של חיל האוויר כשטייסים לא יטוסו לפחות פעם בשבוע".

האשמות נגד האוצר במערכת הביטחון נמשכות ביתר שאת. "האוצר הכריז מלחמה על הביטחון ללא היגיון וללא שום בסיס חוקי ורציונאלי", קבע הגורם. "האוצר לא מקיים הסכמים והתחייבויות שנקבעו בממשלה. אין פה חשיבה לאומית כלכלית. אנחנו מציעים לפנות בסיסי צה"ל במרכז כדי שייבנו יחידות דיור בשווי 80 מיליארד שקל, אבל האוצר לעומתי ולא מוכן לשתף פעולה".

נדל"ן זה לא הפתרון היחידי שמציעים במערכת הביטחון. "נפטר השנה 2,000 אנשי קבע ועוד 2,000 בשנה הבאה, וזה עובר בשקט. זה תוצאה של מסע דה לגיטימציה ממושך נגד הצבא שפוגע בביטחון".

"ביטול אימוני המילואים - לא ספין" (דובר צה"ל)

טריק ושטיק?

אתמול טען הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי ביטול האימונים של חיילי המילואים, שהציג, אינו ספין. "אין פה טריק ואין פה שטיק", אמר גנץ. "אנחנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד בדיון הקודם, אבל הגיע הקיץ ואנחנו נצטרך להתמודד עם התנאים החדשים במצב הקיים. ידענו שנגיע לנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו".

עם זאת, גנץ הדגיש כי "צה"ל הוא צבאה של מדינה ולא הפוך. מה שיסוכם זה מה שנעשה ולא משהו אחר, אבל אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים". לדברי הרמטכ"ל, המוטיבציה של חיילי צה"ל לא נפגמה. "האנשים הטובים עדיין איתנו, ואני מקווה שנוכל לשמור על זה לאורך זמן", אמר.