ארה"ב לישראל: "לחקור את תקרית הירי"

שעות לאחר פרסום הסרטון שבו נראים צעירים פלסטינים שלכאורה נורו על ידי כוח צה"ל בביתוניא, אומרת דוברת מחלקת המדינה האמריקנית כי הממשל בוושינגטון קורא לישראל לנהל חקירה מעמיקה: "יש לשמור על איפוק"

לחץ אמריקני בפרשת הרג המפגינים הפלסטינים בביתוניא: דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, קראה הערב (ג') לישראל "לנהל חקירה מיידית ושקופה של התקרית" בה נהרגו שני צעירים פלסטינים במהלך העימותים ביום הנכבה. סאקי טענה בנוסף כי למיטב ידיעתה הסרטון שהציגו הפלסטינים הבוקר אינו ערוך או מבושל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סאקי אמרה בתשובה לשאלת אחד העיתונאים בתדרוך היומי כי "על ישראל לבדוק את העובדות סביב המקרה, כולל השאלה האם הכוח שהופעל היה פרופורציונלי לאיום שהציבו המפגינים". "אנו עוקבים מקרוב אחר התקרית הזו ואחר הסרטון - אנחנו מחפשים מידע נוסף מממשלת ישראל ובהחלט היינו בקשר עמם", הבהירה סאקי את העמדה האמריקנית בנושא. 

"אנחנו מביעים כמובן את תנחומינו למשפחות של ההרוגים, וקוראים לכל הצדדים להפעיל ריסון", הוסיפה. לאחר מכן נשאלה סאקי אם לדעתה ולדעת הממשלה בוושינגטון התגובה של החיילים באירוע הייתה פרופורציונלית, והיא ענתה כי "אנחנו לא מתכוונים להעריך כרגע את התגובה, אלא קוראים לממשלת ישראל לחקור את הנושא. אין לי מידע נוסף לגבי הבדיקה שמנהלת ישראל". בתגובה לטענות בדבר אמינות הסרטון, אמרה סאקי כי אינה מודעת לעריכה מגמתית, "אבל כמובן שחקירה היא הדרך הנכונה לבדוק את הנושא". 

דובר צה"ל: "לא בוצע ירי חי"

בתיעוד שהפיצו הפלסטינים הבוקר ניתן לראות כיצד אחד המפגינים מגיע עם קלע דוד ומנופף בה מול החיילים. לאחר מכן, בנקודת זמן אחרת בתיעוד, נראה אחד המפגינים נופל על הקרקע, ככל הנראה מירי שבוצע לעברו, כשהמפגינים האחרים חשים לעזרתו. לאחר מכן, ניתן לראות מפגין נוסף הולך ולפתע מתמוטט על הקרקע. לטענת הפלסטינים, נורו ארבעה קליעים של אש חיה לעבר המפגינים. כתוצאה מהירי, שניים נהרגו ואחר נפצע. לדבריהם, הם "אינם יודעים היכן פגע הכדור הרביעי".

עוד נטען כי שני המפגינים, אחד מהם נער, נורו למוות מאש חיה שנורתה בידי כוחות הביטחון הישראלים. בישראל הכחישו את הטענות ואמרו כי השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, עובדה שאותה מאשרים גם הפלסטינים, שאמרו כי "החיילים השתמשו במכלי גז מדמיע". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום חמישי התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית בביתוניא. הסרטון המדובר ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את האלימות בהפרת הסדר. מבדיקה ראשונית עם הכוחות שפעלו במרחב הפרת הסדר לא בוצע ירי חי. עם זאת הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח בנושא."

מוקדם יותר באותו יום התייחס ראש הממשלה לאירועי יום הנכבה וגינה את ההסתה הפלסטינית. "לא רחוק מכאן, מציינים היום ברשות הפלסטינית את מה שהם מכנים יום הנכבה. הם עומדים דום כדי לציין את האסון של הקמתה של ישראל, מדינתו של העם היהודי", אמר נתניהו. "הם מחנכים את הילדים שלהם בתעמולה אינסופית, שצריך לגרום להיעלמותה של מדינת ישראל. יש לנו הרבה תשובות לזה".