כך נראה חילוץ בלב ים בזמן אמת

לפני עשרה חודשים נאלצו שני טייסי חיל האוויר לנטוש את מטוס ה-F16 סמוך לחוף עזה בעקבות תקלה טכנית. יחידת החילוץ 669 נקראה במהירות לזירה, וכעת נחשף התיעוד מקסדת המחלץ. הטייסים פונו בשלום והועברו לטיפול רפואי, לאחר החילוץ הנדיר. צפו בתיעוד המיוחד

לפני עשרה חודשים נאלצו שני טייסי חיל האוויר לנטוש את מטוס ה-F16 בו טסו סמוך לחופי עזה. כעת נחשף תיעוד של החילוץ הנדיר בלב ים, מזווית ראייתם של לוחמי יחידת 669 שהוזעקו לזירה בלב ים, ובצה"ל מדגישים כי "הטייסים פעלו כשורה כשהחליטו לנטוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דקות אחרי נטישת המטוס מול חופי עזה, הטייסים המתינו בסירות ההצלה למסוק ובו לוחמי יחידת החילוץ של חיל האוויר. "סבאח אל חיר", אמר אחד המחלצים לטייסים, ושאל מה מצבם הבריאותי והאם הם סובלים מכאבים. לאחר שווידאו כי מצב הטייסים טוב, החלו המחלצים להעלות אותם אחד-אחד במנוף לעבר מסוק היסעור, שריחף מעליהם בגובה מטרים בודדים.

החילוץ מעיני המל"ט (חדשות 2)

המנוע כבה במהלך האימון

גם המזל"ט, שנשלח לאתר ולאבטח את הטייסים עד הגעת צוות החילוץ תיעד את פינויים. לאחר שהמסוק הביא אותם לחוף מבטחים, הטייסים הועברו לבדיקות בבית החולים תל השומר.

התקלה אירעה במהלך אימון שגרתי מעל הים בחודש יולי האחרון: זוג מטוסי F16 מדגם "סופה". כאשר באחד המטוסים כבה המנוע, הטייסים ניסו להניעו מחדש ולאחר שכשלו, הם נטשו את המטוס בלב ים על פי התרגולת.

מציאת שרידי המטוס (דו"צ)

המטוס התרסק בסמוך לטייסים, ושרידי המטוס אותרו אחר כך על קרקעית הים ונמשו לחקירה. בסוף החקירה התברר שתקלה טכנית נדירה היא שהשביתה את המנוע, ולא אפשרה לטייסים להגיע לנחיתה בבסיס חצרים.

בשורה התחתונה, מדגישים בצה"ל, הטייסים פעלו כשורה כאשר נטשו את המטוס. האיתור הזריז של הטייסים בים, וההגעה המהירה של מסוק החילוץ ולוחמי 669, סיים את האירוע הנדיר הזה ללא נפגעים.