יעלון תוקף: "מישהו החליט לפגוע במעמד הצבא"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, תקף היום בחריפות את מה שכינה 'הכפשות' של אנשי הקבע והגמלאים בצה"ל וטען כי המחאה נגד אנשי הקבע פוגעת בצה"ל: "זו התנפלות חסרת אחריות שפוגעת בביטחון. עלינו להשאיר את האנשים הטובים במערכת"

תוקף בחריפות את התקשורת. יעלון (חדשות 2)

 "מכפישים את אנשי הקבע והמשרתים, אלחם בכך": כך הבהיר היום (ג') שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, על רקע הוויכוח המתנהל בכלי התקשורת אודות הקיצוצים בתקציב הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ביקור שערך היום בבסיס פלמחים תקף יעלון: "המחאה התקשורתית כנגד משרתי הקבע פוגעת בצבא. התהליך הזה מלווה לא מהיום בהכפשת משרתי הקבע והגמלאים. מישהו החליט לפגוע במעמד הצבא".

"בסוף, זה הצבא של כולנו. הוא צריך להיות חזק ואנחנו רוצים בו את האנשים הכי טובים. כשמנהלים מערכה כזו זו פגיעה במשרתים. על זה אני בהחלט נלחם", הבהיר השר.

לדבריו, מדובר בלא פחות מ'התנפלות' על אנשי הקבע שפוגעת בצבא: "זה חסר אחריות וזו בסופו של דבר פגיעה בביטחון. אם לא נדע להשאיר את האנשים הטובים בשירות הצבאי, אנחנו פוגעים בביטחון. האנשים בכל היחידות שראיתי היום הם המפתח לעוצמה שלנו. צריך לשמור עליהם כעל בבת עינינו".

גנץ על ביטול אימוני המילואים: "אין פה טריק ואין פה שטיק"

על רקע הדברים הללו של יעלון, הבהיר הבוקר הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי ביטול האימונים של חיילי המילואים, כפי שהציג אמש, אינו ספין. "אין פה טריק ואין פה שטיק", אמר גנץ. "אנחנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד בדיון הקודם, אבל הגיע הקיץ ואנחנו נצטרך להתמודד עם התנאים החדשים במצב הקיים. ידענו שנגיע לנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו".

עם זאת, גנץ הדגיש כי "צה״ל הוא צבאה של מדינה ולא הפוך. מה שיסוכם זה מה שנעשה ולא משהו אחר, אבל אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים". לדברי הרמטכ"ל, המוטיבציה של חיילי צה"ל לא נפגמה. "האנשים הטובים עדיין איתנו, ואני מקווה שנוכל לשמור על זה לאורך זמן", אמר.

יושב ראש שדולת משרתי המילואים בכנסת, חבר הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי) הסכים עם החששות שהביע גנץ. "ביטול אימוני המילואים הוא צעד מסוכן שהצבא נדחק אליו כתוצאה מהקיצוץ", אמר. "אי אפשר לצפות מלוחם שלא מתאמן להיות מוכן לרגע האמת".

"מוטרד מאוד מההווה, מודאג מהעתיד"

אמש, כאמור, הודיע הרמטכ"ל על הפסקה כוללת של אימוני חיילי המילואים. במהלך נאום שנשא בטקס מצטייני חיילי המילואים בגלילות הוא אמר: "אינני איש בשורות, לכן אומר זאת בכנות ובפשטות: נכון לרגע זה התכניות החשובות מאוד מבחינה ביטחונית והנוגעות למערך המילואים לא יוכלו להתממש השנה. במהלך השנה מערך המילואים לא יתאמן. בעת הזאת תיעדפנו את אימוני הסדיר לפני אימוני המילואים - לא מפני שהם לא חשובים, לא מפני שהם לא נחוצים, אלא מפני שזהו אילוץ משאבי".

גנץ הביע דאגה רבה לנוכח המשבר התקציבי, שעלול לפגוע באופן ישיר בכשירות מערך המילואים של צה"ל. "אומר לכם בכנות כי אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד", אמר. "כראש המטה הכללי במדינה השולחת את צבאה אל הקשות שבמשימות, אני מבטיח לכם - נעשה כל שניתן כדי למנוע מהפגיעה בתקציב הביטחון להפוך לפגיעה של ממש בביטחון".