הפלסטינים מציגים תיעוד: "כך נורו למוות המפגינים ביום הנכבה"

בעוד שצה"ל הכחיש שימוש באש חיה בהפגנות ביום הנכבה בהן נהרגו שני מפגינים פלסטינים, הצד השני מציג סרטון מצלמת אבטחה של הירי לעברם. הסרטון מוכיח, לטענתם, שימוש באש חיה. צה"ל: הסרטון ערוך מגמתית

ימים ספורים אחרי ששני פלסטינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון במהלך הפגנה לציון יום הנכבה מול כלא עופר, סמוך למחסום ביתוניא, פרסמו הפלסטינים סרטון ממצלמות אבטחה המתעד לטענתם את האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתיעוד ניתן לראות כיצד אחד המפגינים מגיע עם קלע דוד ומנופף בה מול החיילים. לאחר מכן, בנקודת זמן אחרת בתיעוד, נראה אחד המפגינים נופל על הקרקע, ככל הנראה מירי שבוצע לעברו, כשהמפגינים האחרים חשים לעזרתו. לאחר מכן, ניתן לראות מפגין נוסף הולך ולפתע מתמוטט על הקרקע.

הפגנות יום הנכבה, ארכיון (AP)

לטענת הפלסטינים, נורו ארבעה קליעים של אש חיה לעבר המפגינים. כתוצאה מהירי, שניים נהרגו ואחר נפצע. לדבריהם, הם "אינם יודעים היכן פגע הכדור הרביעי".

עוד נטען, כי שני המפגינים, אחד מהם נער, נורו למוות מאש חיה שנורתה בידי כוחות הביטחון הישראלים. בישראל הכחישו את הטענות ואמרו כי השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, עובדה שאותה מאשרים גם הפלסטינים, שאמרו כי "החיילים השתמשו במכלי גז מדמיע". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום חמישי התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית בביתוניא. הסרטון המדובר ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את האלימות בהפרת הסדר. מבדיקה ראשונית עם הכוחות שפעלו במרחב הפרת הסדר לא בוצע ירי חי. עם זאת הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח בנושא."

כחלק מאירועי יום הנכבה שצוינו בגדה המערבית ובירושלים, התקיימה גם הפגנה סמוך לשער שכם, שבה הניפו עשרות דגלי אש"ף וקוראים קריאות נגד ישראל. כוחות אבטחה כבדים נפרסו ברחבי העיר העתיקה, בהם מאות שוטרים, אנשי יס"מ, פרשים וכלי רכב משטרתיים.

מוקדם יותר באותו יום התייחס ראש הממשלה לאירועי יום הנכבה וגינה את ההסתה הפלסטינית. "לא רחוק מכאן, מציינים היום ברשות הפלסטינית את מה שהם מכנים יום הנכבה. הם עומדים דום כדי לציין את האסון של הקמתה של ישראל, מדינתו של העם היהודי", אמר נתניהו. "הם מחנכים את הילדים שלהם בתעמולה אינסופית, שצריך לגרום להיעלמותה של מדינת ישראל. יש לנו הרבה תשובות לזה".