גנץ על תקציב הצבא: אין פה טריק ואין פה שטיק

הרמטכ"ל דוחה את הביקורת לפיה דבריו על הפסקת אימוני המילואים בשל מחסור בתקציב הם ספין. "אנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד", אמר לחברי ועדת החוץ והביטחון. "נצטרך להתמודד עם תנאים חדשים"

הקרב על תקציב הביטחון: הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר הבוקר (ג') בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי ביטול האימונים של חיילי המילואים, כפי שהציג זאת אמש, אינו ספין. "אין פה טריק ואין פה שטיק", אמר גנץ. "אנחנו עומדים פחות או יותר במקום שבו אמרנו שנעמוד בדיון הקודם, אבל הגיע הקיץ ואנחנו נצטרך להתמודד עם התנאים החדשים במצב הקיים. ידענו שנגיע לנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, גנץ הדגיש כי "צה״ל הוא צבאה של מדינה ולא הפוך. מה שיסוכם זה מה שנעשה ולא משהו אחר, אבל אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים". לדברי הרמטכ"ל, המוטיבציה של חיילי צה"ל לא נפגמה. "האנשים הטובים עדיין איתנו, ואני מקווה שנוכל לשמור על זה לאורך זמן", אמר.

יושב ראש שדולת משרתי המילואים בכנסת, חבר הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי) הסכים עם החששות שהביע גנץ. "ביטול אימוני המילואים הוא צעד מסוכן שהצבא נדחק אליו כתוצאה מהקיצוץ", אמר. "אי אפשר לצפות מלוחם שלא מתאמן להיות מוכן לרגע האמת".

החייל המודאג גנץ

לאחר שבצה"ל הודיעו על ביטול תרגיל העורף הלאומי, ומשרדי האוצר והביטחון החליפו מהלומות בתקשורת - הודיע אמש הרמטכ"ל על הפסקה כוללת של אימוני חיילי המילואים.

מיישרים קו, גנץ ויעלון (דובר צה"ל)

במהלך נאום שנשא בטקס מצטייני חיילי המילואים בגלילות הוא אמר: "אינני איש בשורות, לכן אומר זאת בכנות ובפשטות: נכון לרגע זה התכניות החשובות מאוד מבחינה ביטחונית והנוגעות למערך המילואים לא יוכלו להתממש השנה. במהלך השנה מערך המילואים לא יתאמן. בעת הזאת תיעדפנו את אימוני הסדיר לפני אימוני המילואים - לא מפני שהם לא חשובים, לא מפני שהם לא נחוצים, אלא מפני שזהו אילוץ משאבי".

גנץ הביע דאגה רבה לנוכח המשבר התקציבי, שעלול לפגוע באופן ישיר בכשירות מערך המילואים של צה"ל. "אומר לכם בכנות כי אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד", אמר. "כראש המטה הכללי במדינה השולחת את צבאה אל הקשות שבמשימות, אני מבטיח לכם - נעשה כל שניתן כדי למנוע מהפגיעה בתקציב הביטחון להפוך לפגיעה של ממש בביטחון".