הרמטכ"ל גנץ הודיע: "אימוני חיילי המילואים יופסקו"

צה"ל סופג פגיעה נוספת בעקבות המאבק בין משרדי האוצר והביטחון על התקציב. הרמטכ"ל גנץ הודיע על הפסקה כוללת של אימוני המילואים, דבר שעלול לפגוע באופן משמעותי בכשירות החיילים. "אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד", התריע גנץ

בקרוב: הפסקה במילואים (דובר צה"ל)

הקרב על תקציב הביטחון עולה מדרגה: לאחר שבצה"ל הודיעו על ביטול תרגיל העורף הלאומי, ומשרדי האוצר והביטחון החליפו מהלומות בתקשורת - הודיע הערב (ב') הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ על הפסקה כוללת של אימוני חיילי המילואים, צעד דרמטי שעלול לפגוע במוכנות של צה"ל לעימות עתידי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך נאום שנשא הרמטכ"ל בטקס מצטייני חיילי המילואים בגלילות הוא אמר: "אינני איש בשורות, לכן אומר זאת בכנות ובפשטות: נכון לרגע זה התכניות החשובות מאוד מבחינה ביטחונית והנוגעות למערך המילואים לא יוכלו להתממש השנה. במהלך השנה מערך המילואים לא יתאמן. בעת הזאת תיעדפנו את אימוני הסדיר לפני אימוני המילואים - לא מפני שהם לא חשובים, לא מפני שהם לא נחוצים, אלא מפני שזהו אילוץ משאבי".

גנץ הביע דאגה רבה לנוכח המשבר התקציבי, שעלול לפגוע באופן ישיר בכשירות מערך המילואים של צה"ל. "אומר לכם בכנות כי אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד. כראש המטה הכללי במדינה השולחת את צבאה אל הקשות שבמשימות, אני מבטיח לכם - נעשה כל שניתן כדי למנוע מהפגיעה בתקציב הביטחון להפוך לפגיעה של ממש בביטחון", הדגיש הרמטכ"ל.

לדבריו, "כשירות ומוכנות הם צורך מבצעי-ביטחוני. הם גם חובה מוסרית שלנו כלפיכם. לכן, אין לנו כוונה להרפות או לוותר. מתוך מקום אחראי ושקול נביא את הדברים בפני הגורמים הרלוונטיים שיכולים וצריכים להשפיע, ונעשה כל שנוכל על מנת לשנות את המצב הנוכחי ולאפשר את שימור הכשירות והמוכנות בהווה, והנחת בסיס ליכולות נדרשות בעתיד".

מיישרים קו, גנץ ויעלון (דובר צה"ל)

יעלון התריע: "אנחנו נמצאים במשבר"

הדברים נאמרים לאחר שלפני כשבועיים התריע שר הביטחון יעלון מפני ההשלכות האפשריות של הפגיעה בתקציב הביטחון, והצביע על פגיעה ישירה באימונים. "אנחנו נמצאים בשבר. אנחנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות", אמר יעלון במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה קשה מאוד. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים".

דבריו של יעלון הציתו מיד קרב מילולי תקיף בין שני המשרדים, כשסגן שר האוצר מיקי לוי תקף ואמר שלא תינתן תוספת לתקציב הביטחון. "כמו שאני מנהל את התקציב שלי בבית, כמו ששר האוצר מנהל את תקציב המדינה - אי אפשר לפרוץ כל פעם את תקרת התקציב. בסוף זה יבוא על חשבון כולנו כי אין מהיכן לקחת כסף", הדגיש לוי. "אני לא רוצה להיכנס לנעלי הרמטכ"ל ולא לנעלי ידידי שר הביטחון, בתחילת שנת התקציב הוא ניתן - וצריך לעשות סדר עדיפויות ולנהל אותו, אי אפשר לבוא כל שנה ולהגיד שזה לא מספיק".

ראש הממשלה נתניהו עקב מקרוב אחרי הקרב במהלך ביקורו ביפן בשבוע שעבר, ובשיחות סגורות אמר למקורביו שהוא מבין את המצוקה של מערכת הביטחון, וכי בכוונתו להתערב בעניין, דבר שעל פי הערכות יביא להודעה מצידו על העברה של תוספת כלשהי לתקציב הביטחון, זאת למורת רוחו של שר האוצר.