כך הפך טרנסג'נדר לקצין בצה"ל

בצבא ארה"ב זה אסור, אבל אצלנו יש כבר קצין טרנסג'נדר, ובאגף כוח אדם משתדלים לסייע כדי לאפשר שירות נוח לו ולעוד טרנסג'נדרים שמתגייסים מדי שנה. קצינה ששירתה איתו: "הוא ביקש שנדבר אליו בלשון זכר ואפילו העביר לנו שיעור בנושא". גורם צבאי: "עושים מאמצים רבים כדי לשלבם באופן מיטבי"

אילוסטרציה (רויטרס)

שר ההגנה האמריקני אמר לאחרונה בריאיון כי בצבא ארה"ב יבחנו את האיסור של שירות טרנסג'נדרים בשורותיו, אך רבים לא יודעים שבצה"ל כבר משרת טרנסג'נדר והוא אפילו קצין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנה שעברה הסתיים קורס קצינים בבה"ד 1, כשאחד מבוגריו הוא טרנסג'נדר. כבר בתחילת הקורס, כשהצוערים הבחינו שמדובר באישה שמתלבשת ומתנהגת כמו גבר, הם לא היססו ושאלו אותו. במסגרת הקורס, הוא אפילו העביר להם שיעור על טרנסג'נדרים.

הוא היה במגורי הבנות, אבל היה עם שיער קצר ונראה כמו גבר ונתנו לו אפשרות להתקלח בשעות נפרדות. לצוערים הוא סיפר לנו ש"נפל לו האסימון" כשהיה קטן. בין היתר, הוא גם קיבל אישור לנוע במדי ב', ומקווה לבצע ניתוח לשינוי מין כשישתחרר מהצבא.

"הוא סיפר לי שלאורך כל השירות שלו, גילו כלפיו רגישות והתחשבות", סיפרה קצינה ששירתה איתו בקורס. "המפקדים בקורסים השונים שאלו והתעניינו, ובין היתר הוצעו לו הסדרי מגורים ייחודיים, אך הוא תמיד ענה שלא הרגיש צורך. בקורס שלנו, היו לו שעות מוגדרות למקלחת, וזה כי הוא ביקש". בתחילת הקורס הוא ביקש שיפנו אליו בלשון זכר - וכך היה. "זה לא שונה משירות ליד כל אחד אחר. במקרה שלי, הוא היה פתוח לדבר והרגשתי בנוח לשאול אותו שאלות", סיפרה הקצינה.

"מנסים להתאים את סביבת שירותם"

בצבא, בפרט באגף כוח האדם ובמטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, עושים הכל על מנת לשלב טרנסג'נדרים שנמצאים בשלבים שונים, על מנת שהם יתגייסו בתנאים המתאימים להם. לעתים, אנשי מקצוע רבים מקיימים דיונים ממושכים על כל חיילת או חיילת כזו - כדי למנוע אי נעימויות ולהבטיח סביבת שירות נעימה.

ביום שבת האחרון ציינה ישראל, ביחד עם יותר מ-100 מדינות ברחבי העולם, את היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה, ובצבא מדגישים כי הטרנסג'נדרים מתגייסים לצה"ל מתוקף חוק - בדומה לכל בני הנוער בני גילם, ואין כל מניעה לגייסם.

במדינת ישראל ניתן לשנות את רישום המין רק אחרי שעוברים ניתוח לשינוי מין שאינו ניתן לביצוע בארץ לפני גיל 18. בנסיבות אלו, תנאי השירות והשיבוץ נקבעים על פי המין הביולוגי, אם כי קיימת התחשבות פרטנית לחיילים/חיילות המצויים בעיצומו של הליך לשינוי מין. לצבא מתגייסים בכל שנה טרסג'נדרים בודדים, ויש כאלה בודדים עוד יותר שיצאו לקורסי קצינים.

"כל פניה באשר לשירותם של טרנסג'נדרים המתקבלת בצה"ל נבחנת באופן פרטני על ידי הגורמים האמונים על כך", סיפר לחדשות 2 Online גורם צבאי. "כל המאמצים הללו נעשים על מנת לנסות ככל האפשר שסביבת שירותם תהיה מתאימה והולמת את צרכי צה"ל ואת צרכיהם האישיים ותוך הבנת מורכבות הנושא". 

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv