מחאה נגד "פשעי השנאה": עשרות מילואמניקים הפגינו ביצהר

קבוצה של כ-50 חיילי מילואים הגיעו לשער הכניסה ליישוב בשומרון במטרה למחות נגד השחתת המוצב במקום לפני כחודש ומה שהם מכנים "טרור יהודי". המשטרה הודיעה למפגינים כי מדובר בהתקהלות בלתי חוקית. "כל מי שמגדיר את עצמו ציוני חייב להילחם בתג מחיר ללא פשרות", אמר אחד ממארגני המחאה

עשרות מילואימניקים הגיעו אחר הצהריים (א') לכניסה ליישוב יצהר בשומרון, שם ערכו משמרת מחאה בעקבות השחתת המוצב ביישוב חודש שעבר ועקב שורת פשעי שנאה ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פשעי השנאה והגזענות הן תופעות חמורות המאיימות על קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר סגן (מיל') יאיר (יאיא) פינק, ממארגני המחאה. "כל מי שמגדיר את עצמו כציוני חייב להילחם בתג מחיר ללא פשרות. מילים ופשעי שנאה יכולים להרוג ומשרתי מערך המילואים יעשו הכל כדי לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מדיי".

מחאת המילואימניקים ביצהר (חדשות 2)

המפגינים התכנסו בסמוך לכניסה ליישוב והניפו שלטים בהם נכתב "ציונות ולא גזענות", וכן "יום מילואים נוסף בהגנה על הדמוקרטיה". במשטרה הודיעו למפגינים כי אין להם אישור להתקהל במקום וכי מדובר בעבירה על החוק. במקביל, אל מול המילואמניקים התייצבו תושבים מיצהר שהניפו שלטים עם הכיתוב: "אחים, בואו נדבר".

בין המשתתפים באירוע היה גם ח"כ איציק שמולי (העבודה). "אסור שנגיד שהכתובת לא הייתה על הקיר", אמר שמולי. "כחייל מילואים אני חרד לשלום חבריי וכחבר כנסת אעשה הכל כדי לעצור את הקיצונים והגזענים - גם בשטח וגם בהובלת מהלכים פרלמנטריים שיגדירו את הפורעים כטרוריסטים ויאפשרו לכוחות הביטחון לטפל בהם ביד קשה".

הרס מבנים ביצהר (AP)

"קצת מצחיק שבשם המחאה נגד לקיחת החוק לידיים, הם הגיעו למחות בהפגנה לא חוקית", אמר עזרי טובי, דובר היישוב יצהר. "פגשתי פה הרבה אנשים מתוקים אבל כשניסיתי לפנות אליהם ישירות - ראיתי הרבה שנאה כלפיי".  

דובר היישוב הדף את הביקורת על כך שהיישוב מייצר שנאה ומעודד פעולות תג מחיר. לדבריו, עד כה מועלם לא הוגש כתב אישום נגד מבצע מעשי תג מחיר בן היישוב. במקביל, ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, הגיע למקום המחאה והטיח ביקורת במפגינים, על כך שהם פועלים למרות האיסור של המשטרה. 

"בעד זריקת אבנים על יהודים" 

נחקרה בחשד להסתה. אלירז פיין (חדשות 2)
לפני כעשרה ימים עצרה המשטרה את אלירז פיין, תושבת יצהר בת 22, בחשד להסתה, זאת לאחר שחשיפת תכתובת מייל סגורה ביישוב העלתה כי חלק מהתושבים הצדיקו הריגה של חייל צה"ל במקרה של פינוי.

"אני בעד זריקות אבנים על יהודים (כמובן שעל ערבים אין שאלה) בסיטואציות מסוימות, גם אם האבן תביא למותו של חייל!!!", כתבה. בביתה של הצעירה נמצאו חומרים שונים החשודים כחומרי הסתה.

השחתת המוצב ביצהר (דובר צה"ל)

לפני כחודש הגיעה לשיאה המתיחות בין כוחות הביטחון לבין המתנחלים. לאחר מקרים של השחתת כלי רכב צבאיים ביצהר, עימותים אלימים פרצו במקום במהלך פינוי של חמישה מבנים לא חוקיים. לאחר הפינוי הותקף מוצב צבאי באזור על ידי מתיישבים.

מתחקיר האירוע עלה כי במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות, הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.