ישראל וארה"ב מתרגלות: מתקפת טילים מאירן, סוריה, לבנון ועזה במקביל

צה"ל וצבא ארה"ב עורכים תרגיל הגנה בהשתתפות אלפי חיילים, שבמסגרתו מדמים מתקפה מכמה זירות במקביל שבה משוגרים עשרות טילים. ישראל מתרגלת את מערכי החץ, הפטריוט, כיפת ברזל וגם חלק ממערכת שרביט קסמים

תרגיל צבאי נרחב, ארכיון (רויטרס)

על רקע פרסום ממצאיו של דוח סודי של האו"ם, לפיו אירן ממשיכה במאמציה לפתח טילים בליסטיים, פתחו היום (א') ישראל וארה"ב בתרגיל צבאי רחב היקף, הגדול מסוגו, להגנה מפני טילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת התרגיל, נמצאים בישראל כאלף חיילים אמריקנים, המצטרפים ליותר מ-4,000 ישראלים, המתרגלים יחד הגנה על מדינת ישראל בשורה של תרחישים המדמים ירי של רקטות וטילים ממספר זירות במקביל: עזה, לבנון, סוריה וכמובן - אירן.

כחלק מהתרגיל, נבחנים תרחישים שונים, בהם תרחיש במסגרתו שולחים האמריקנים לישראל סוללות טילי פטריוט וספינות מדגם האג'יס, שעליהן טילים ומערכות הגנה נגד טילים בליסטיים, כסיוע לישראל להגן על שטחה.

התרחיש: ירי משולב (רויטרס)

באימון יתורגלו, בנוסף, תרחישים מורכבים במיוחד בהם נורים טילים ורקטות בכמויות גדולות מזירות רבות ומגוונות. ישראל מתרגלת את מערך החץ, הפטריוט, כיפת הברזל וגם חלק ממערכת שרביט קסמים שעדיין נמצאת בפיתוח. במקביל לתרגיל בישראל, מתרגלים מאות חיילים אמריקנים תרגיל דומה בירדן, תוך העברת מידע ושיתוף פעולה עם המערכות האמריקניות.

בנוסף לסיוע, שצפויה ארה"ב להעניק לישראל במקרה חירום, אישר הממשל האמריקני רק לפני חודשיים את המשך הסיוע לפיתוח כיפת ברזל בשווי של 550 מיליון דולר. שתי המדינות מפתחות גם את מערכת שרביט קסמים, שאמורה לטפל בטילי שיוט ורקטות ארוכות טווח וצפויה להיות מבצעית בעוד יותר משנתיים.

הייגל ויעלון, השבוע (אריאל חרמוני)

נתניהו להייגל: אירן מפרה החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם

התרגיל החל זמן קצר לאחר הגעתו של מזכיר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל לישראל. במסגרת ביקורו הוא נפגש עם שר הביטחון יעלון, ודן עימו באתגרים הביטחוניים העומדים בפני ישראל. "ארצות הברית היא ידידתינו הגדולה ביותר, הקשרים שלה איתנו הם אסטרטגיים, והתרומה שלה לביטחונה של מדינת ישראל בלתי ניתנת לתיאור", הדגיש יעלון במהלך הביקור.

הייגל נפגש גם עם ראש הממשלה נתניהו, שפרש בפניו את משנתו באשר לכוונות המשטר בטהרן. "לא הופתעתי ואני בטוח שגם אתה לא הופתעת מדוח האו"ם האחרון בדבר ניסיונותיה האחרונים של אירן להונות את הקהילה הבינלאומית, להמשיך לפתח טילים בליסטיים בין יבשתיים ולהפר את החלטות מועצת הביטחון שאסרו עליה חלקים מסיימים מתכנית הגרעין", הבהיר נתניהו במהלך מסיבת עיתונאים משותפת.