מחאת החיילים: "עדיף לשבת בכלא מלפנות יישובים"

בצה"ל הדיחו אתמול 2 לוחמים מהנח"ל לאחר שהודו שהשתתפו במחאה ברשת נגד פינוי מאחזים. הבוקר, לוחם גולני שגם השתתף במחאה השווה את ה"ציות העיוור" לפקודות מפקדים לשואה. "זה קו אדום", הוא הדגיש בריאיון לתכנית הבוקר של קשת. בצה"ל הבהירו כי השימוש בפייסבוק ככלי מחאה לא מתקבל על הדעת

"אם אתה הולך עיוור אחרי מה שהצבא אומר - זה יהיה כמו השואה בסוף". כך אמר הבוקר (ו') לוחם גולני, שהשתתף במחאה ברשת נגד פינוי ישובים, שהביאה אתמול להדחת שני לוחמים מגדוד 50 של הנח"ל. במקביל, הוקם דף פייסבוק שכותרתו "גם אני עם גדוד 50 - לא מפנה יהודים", שזכה לכמעט 3,000 לייקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית הבוקר של קשת, הדגיש נ', כי מבחינתו מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל. "אם הייתי שוטר הייתי יודע לאן אני מגיע, אבל אם אני חייל ואמור להגן על האזרחים, מה הרעיון שאני מפנה אותם מהבית?".

2 לוחמים הודחו (חדשות 0404)

"מעדיף להיכלא" (חדשות 0404)

"אני אשב שלושה חודשים בכלא ולא אשב עם מצפון שאתה רואה איך אתה עוקר אדם מהבית שלו", אמר נ', שמתגורר בהתנחלות בעצמו. לדבריו, מדובר בקו אדום שהוא ועוד חברים שלו ביחידה לא יחצו: "אם אתה הולך עיוור אחרי כל מה שהמפקדים שלך אומרים לך תהיה שואה. אי אפשר ללכת עיוור, בגלל זה יש פקודה בלתי חוקית בעליל. זה גם יכול לשנות משהו לטובה".

אתמול החלה המחאה ברשת, במסגרתה חיילים ממספר יחידות, וכן מגדוד 50 של הנח"ל העלו תמונה שלהם עם שלטים נגד פינוי התנחלויות, לאחר שהתבשרו כי בימים הקרובים יצטרפו למבצע לפינוי מאחזים ביהודה ושומרון. שלא כמו במחאת דוד הנחלאוי, שסחפה רבבות חיילים, הפעם היה מדובר במחאה מצומצמת יחסית ובצה"ל נקטו ביד קשה.

(חדשות 0404)

(חדשות 0404)

עמוד הפייסבוק שהוקם (פייסבוק)

"פייסבוק ככלי מחאה? לא מתקבל על הדעת"

"שני החיילים אשר פנו למפקדיהם והודו שעמדו מאחורי תמונות הקוראות לסירוב פקודה, הודחו מהגדוד וייקראו לבירור אצל מפקד החטיבה", נמסר אתמול מדובר צה"ל. "השימוש שנעשה ברשת החברתית ככלי מחאה אינו מתקבל על הדעת ומהווה פגיעה בערכי היסוד של צה"ל".

החיילים שהודחו מהגדוד הגדירו את התמונות שהעלו "מעשה קונדס", אך בצה"ל הוחלט לנקוט בצעדים חריפים כלפי כל חייל שינסה לעשות שימוש ברשתות החברתיות על מנת להביע מחאה. גורמים בצבא אמרו כי המחאה הפומבית נוגעת ל"בעיות שניתן לפתור בתוך היחידה".