נעצר ישראלי שנאשם בסחר עם אירן

אזרח ישראלי בן 64 נעצר בנתב"ג לאחר שארה"ב הגישה נגדו כתב אישום, בטענה שעסק בסחר של חלקי מטוסים עם אירן. האיש, שהורשע בעבר בסחר בציוד צבאי אמריקני, נעצר בעת שניסה לעזוב את הארץ. ארה"ב תבקש בקרוב להסגירו

אלי כהן, הנאשם (חדשות 2)

פרשת סחר נוספת עם אירן? אלי כהן, אזרח ישראלי כבן 64, נעצר היום (ב') בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שהוגש נגדו בארה"ב כתב אישום בגין מכירה של חלקי מטוסים לאירן שבוצעה לכאורה בשנים האחרונות, בניגוד לצו נשיאותי. האמריקנים יבקשו בקרוב מהשלטונות בישראל להסגיר את כהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרקליטות הדגישה כי העונש על עבירות הסחר עם אירן הוא 20 שנות מאסר וקנס של עד מיליון דולר, אם כהן יורשע לאחר שיוסגר. השלטונות בארה"ב מאשימים אותו גם בייצוא ציוד צבאי אמריקני ללא רישיון והלבנת הון לפני כעשור. כהן, שבעבר נידון לחצי שנת מאסר בארה"ב בגין סחר בציוד צבאי אמריקאי ללא רישיון, עמד לצאת היום מישראל ונעצר בנתב"ג. בשיחה עם חדשות 2 הכחיש כהן את החשדות המיוחסים לו.

"המשיב מואשם בכתב האישום בשתי פרשיות ייצוא בלתי חוקי לאירן של חלקי חילוף למטוסי הקרב ה- 4-F וה- 14-F, הכלולים ברשימת ציוד הלחימה האמריקאית", נכתב בהודעת הפרקליטות. "מכירה וייצוא של הפריטים האמורים טעונים אישורו של שר החוץ האמריקני, ומכירתם לאירן בפרט, אסורה על פי הדין האמריקני, אלא בהיתר מיוחד של שר האוצר האמריקני".

"המעצר חיוני להבטחת ההסגרה, שכן, בהתחשב בטיב העבירות ובעונש הכבד הצפוי בארה"ב למשיב אם יורשע, אין לתת במשיב אמון בדמות שחרור בתנאי ערובה כלשהם", טענה הפרקליטות בפני בית המשפט. עוד צויין בצו המעצר כי "חזרתו על המעשים לאחר שהורשע מעידה על מסוכנותו ועל כך שלא ניתן לתת בו אמון".

המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה תבקש מבית משפט השלום בירושלים להאריך את מעצרו של כהן, לפי סעיף 7 לחוק ההסגרה, כדי לאפשר לרשויות ארה"ב להגיש את בקשת ההסגרה הפורמלית בתוך 60 ימים. תיק ההסגרה מטופל בידי המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה, בשיתוף חטיבת המודיעין במשטרת ישראל (חוליית אינטרפול) ויחידת להב 433 (יאחב"ל).