לא רק "דוד הנחלאווי": כך מתעמתים חיילים וילדים בחברון

אחרי פרשת "דוד הנחלאווי" חברון שוב מייצרת בימים האחרונים שורה ארוכה של חיכוכים, בעיקר בין חיילי צה"ל לצעירים פלסטינים. התיעוד מציף את הרשת ומראה מציאות בה נדמה כי החיילים פועלים בתנאים בלתי אפשריים. סדרת תיעודים של תקריות שעלולות להצית אש גדולה

שורה של אירועים קטנים לכאורה בחברון מעידים על מציאות יומיומית קשה, שבה נדמה שכולם קורבנות. חלק גדול מהאירועים הללו מתועדים במצלמות הפלסטינים, בדיוק אלה שצילמו את "דוד הנחלוואי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נער פלסטיני בן 15 נתפס אתמול על ידי חיילים בחברון, לאחר שהשתתף בעימות עם מתנחל אחד או יותר. בסרטון נראה קצין לוקח אותו ואמו מלווה את השניים בזעקות. הנער הפלסטיני מבקש לדבר עם החייל וטוען כי הוכה בקסבה. קצין אחר צועק עליו: "סתום את הפה שלך" והחיילים מנסים לברר מה קרה שם.

בתום הצעקות הוא משוחרר. שלושה ימים לפני כן, בתקרית שסביר להניח שגם עליה לא שמעתם, התרחש אירוע דומה. נער אחר, החשוד כי השליך אבנים, מוצא עצמו בחילופי דברים עם הכוח. החיילים נראים בסרטון עומדים, עם ספק נער ספק ילד, ומנסים להבין אם הוא אשם גם הוא משוחרר.

מציאות יומיומית קשה (חדשות 2)

"מגנים על יהודים, לא עלייך"

בדיוק אותה מצלמה שתיעדה את תקרית "דוד הנחלאווי" הביאה עדות מצולמת בשבוע שעבר שני מתנחלים ושני חיילים נכנסים לחצר של פעיל פלסטיני וטוענים שמישהו יידה משם אבנים. "מותר לי לעמוד איפה שאני רוצה ומתי שאני רוצה, זה החוק", טוען הפעיל והחייל צועק עליו: "סתום ת'פה עכשיו". אחר כך דורש החייל מהצלם להסתלק. "אם היינו יודעים היינו שוברים להם את המצלמות", הוא אומר.

"התפקיד שלנו הוא להגן על יהודים, לא להגן עלייך", גוער החייל בפלסטיני ומקלל. זה מתעקש: "התפקיד שלך הוא גם להגן עליי". חייל אחר עונה לו: "מי מגן עלייך? ברגע שתהיה לי הזדמנות אני אירה בך".

לא בכדי חברון מייצרת סיטאוציות כאלה למכביר. בעיר שבה שתי אוכלוסיות חיות בצמידות והצבא בתווך, נאלץ להתמודד עם מצבים יומיומיים קשים שהחיילים כלל לא מוכשרים לעסוק בהם - מתפתח חיכוך מתמיד ושיח אלים במיוחד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החיילים פועלים מדי יום במציאות מורכבת למען ביטחונם של כל תושבי הגזרה. האתגרים דורשים מקצועיות, נחישות ושיקול דעת ולכן החיילים עוברים סדרת הכנות לפני התעסוקה המבצעית. על כל אירוע חריג יש מאות אירועים המטופלים באופן נכון ומקצועי. כשיש חריגה מהנורמות, הדברים מתוחקרים ומטופלים בהתאם לצורך".