נתניהו בשיחות סגורות: "מבין את מצוקת התקציב, אתערב"

ראש הממשלה אומר בשיחות סגורות כי בכוונתו להתערב במשבר בין משרד הביטחון למשרד האוצר. לדבריו, הוא מבין את המצוקה התקציבית שאליה נקלע המשרד. על פי הערכות תועבר תוספת תקציב מסוימת למשרד

נתניהו בחר צד, ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל היום (א') ביקור נינוח בן חמישה ימים ביפן - זאת בזמן שבישראל גועשות הרוחות כשהקרב על התקציב בין משרד הביטחון למשרד האוצר מתחדש. העימות בין שר הביטחון יעלון לשר האוצר לפיד נסוב סביב היקפו של תקציב הביטחון לשנה הקרובה, וכעת נראה שנתניהו בוחר צד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחות סגורות אומר ראש הממשלה למקורביו שהוא אכן מבין את המצוקה של מערכת הביטחון, שאף נאלצה לבטל בשבוע שעבר תרגיל גדול שאמור היה להערך. לדברי נתניהו, הוא מתכוון להתערב בעניין, דבר שעל פי הערכות יביא להודעה מצידו על העברה כלשהי של תוספת תקציב למשרד הביטחון, זאת למורת רוחות של שר האוצר. בימים הקרובים צפויה הסערה בין המשרדים להימשך, וראש הממשלה מתכוון לקיים פגישה עם הצדדים מיד עם שובו מהביקור במזרח.

אתמול התייחס לנושא סגן שר האוצר מיקי לוי, שבאירוע שבת תרבות מתח ביקורת על ההתנהלות הכלכלית של מערכת הביטחון. "בשנת התקציב הזו באו וביקשו תקציב נוסף, הוספנו כמה מיליארדים. לא יכול להיות כל אימת שקורה משהו יבואו מהביטחון...שילמדו לנהל את התקציב שלהם", הדגיש סגן שר האוצר. "הוא (תקציב הביטחון) לא פחות חשוב מהתקציב של יעל גרמן במשרד הבריאות שצריכה לראות איך אנשים לא מתים בבתי חולים".

מיקי לוי, ארכיון (פלאש 90)

"כמו שאני מנהל את התקציב שלי בבית, כמו ששר האוצר מנהל את תקציב המדינה - אי אפשר לפרוץ כל פעם את תקרת התקציב. בסוף זה יבוא על חשבון כולנו כי אין מהיכן לקחת כסף", הדגיש לוי. "אני לא רוצה להיכנס לנעלי הרמטכ"ל ולא לנעלי ידידי שר הביטחון, בתחילת שנת התקציב הוא ניתן - וצריך לעשות סדר עדיפויות ולנהל אותו, אי אפשר לבוא כל שנה ולהגיד שזה לא מספיק".

לוי הדגיש כי אין למשרד האוצר יכולת כלכלית להעביר תוספת תקציב למשרד הביטחון מבלי להטיל מסים נוספים על האזרחים, דבר שאין בכוונת שר האוצר לעשות. "עכשיו אין לנו את הכסף. יישבו במשרד הביטחון, יעשו את סדר העדיפויות ויגידו מאיפה לקצץ כדי להביא את הספינה הענקית הזו לחוף מבטחים. בשלב הזה אין לנו מאיפה לתת, אם ניתן זה יהיה על חשבון כולנו".

בתגובה לדברים, אמרו גורמים במערכת הביטחון כי ללוי אין כל ידע רלוונטי בנושא. "חוץ מלדקלם סיסמאות שכל קשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלט, אין לו מושג. יתרה מזאת, זכור לפחות מקרה אחד שבו מיקי לוי השתלח במערכת הביטחון ולאחר מכן התנצל על התקפתו, שנבעה מחוסר ידע", אמר הבכיר על סגן השר, שכיהן בעבר כניצב במשטרה.

"מערכת הביטחון היא המפוקחת, המסודרת והשקופה ביותר, ועל כך העידו גם חברים בסיעתו של לוי, שבניגוד אליו בקיאים בחומר. מן הראוי שלוי יבדוק ויסביר איך זה שבמשרד האוצר מסתירים מפני שרי ממשלת ישראל והציבור הרחב את מיליארדי השקלים שנותרו כעודפים, כאילו זה כסף פרטי שלהם, ואיך קרה שהאוצר נתן הערכות שהילכו אימים במובן הכלכלי, ושהתבדו אחת לאחת".

עימות חזיתי, יעלון ולפיד (חדשות 2)

יעלון התריע: "אנחנו נמצאים במשבר"

בשבוע שעבר האחרון התריע שר הביטחון יעלון מפני ההשלכות האפשריות של הפגיעה בתקציב הביטחון והצביע על פגיעה ישירה באימונים. "אנחנו נמצאים בשבר. אנחנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות", אמר במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

"החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה קשה מאוד. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים", הוא הוסיף. השר אף מתח ביקורת על משרד האוצר ואמר כי "האופן שבו מתנהל הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראו לזה פעם 'בזאר טורקי'. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה".

יומיים לאחר ההזהרה המפורשת, הוחלט במשרד הביטחון ובצה"ל לבטל את תרגיל העורף הלאומי השנתי שאמור היה לצאת לדרך בתחילת החודש הבא. הסיבה לביטול, לטענתם, היא המצוקה התקציבית שאליה נקלעה מערכת הביטחון, כמו גם פירוק המשרד להגנת העורף, שהיה אחראי לתיאום ההוצאה לפועל של התרגיל. מנגד, אמר גורם ביטחוני בכיר לחדשות 2 כי "הניסיון של צה"ל ומשרד הביטחון לקשור את ביטול התרגיל העורף למצוקה תקציבית - הוא ספין".