"דברי לוי מבוססים על חוסר ידע"

אחרי שסגן שר האוצר מיקי לוי אמר כי מערכת הביטחון לא יודעת להתנהל מבחינה תקציבית, בצבא לא נשארים חייבים ואומרים: "ללוי אין מושג איך מנהלים מערכת כמו מערכת הביטחון, האוצר הוא המשרד הממשלתי שמתנהל בחוסר השקיפות הגדולה ביותר, הם מנהלים מיליארדים כאילו זה הכסף שלהם"

כמו כל שנה: מתווכחים על תקציב הביטחון (רויטרס)

גורמים במערכת הביטחון זועמים על דבריו של סגן שר האוצר מיקי לוי מוקדם יותר היום: "אין לו מושג איך מערכת הביטחון מתנהלת". בכיר במערכת הביטחון אמר בתגובה לדבריו "חוץ מלדקלם סיסמאות שכל קשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלט, אין לו מושג. יתרה מזאת, זכור לפחות מקרה אחד שבו מיקי לוי השתלח במערכת הביטחון ולאחר מכן התנצל על התקפתו, שנבעה מחוסר ידע", אמר הבכיר על סגן השר, שכיהן בעבר כניצב במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מערכת הביטחון היא המפוקחת, המסודרת והשקופה ביותר, ועל כך העידו גם חברים בסיעתו של לוי, שבניגוד אליו בקיאים בחומר. מן הראוי שלוי יבדוק ויסביר איך זה שבמשרד האוצר מסתירים מפני שרי ממשלת ישראל והציבור הרחב את מיליארדי השקלים שנותרו כעודפים, כאילו זה כסף פרטי שלהם, ואיך קרה שהאוצר נתן הערכות שהילכו אימים במובן הכלכלי, ושהתבדו אחת לאחת".

הדברים נאמרו בתגובה לדבריו של סגן שר האוצר מוקדם יותר היום (ש') על רקע המאבק המתחדש של משרד האוצר לקבלת תוספת תקציב בשל התפתחויות לא צפויות, והאיומים לבטל את תרגיל העורף הלאומי בשל המצוקה התקציבית: "אנחנו לא יכולים לתת כסף שאין לנו".

את הדברים אמר סגן שר האוצר במהלך אירוע שבתרבות בחולון, שאותו הנחתה העיתונאית נחמה דואק. "בשנת התקציב הזו באו וביקשו תקציב נוסף, הוספנו כמה מיליארדים. לא יכול להיות כל אימת שקורה משהו יבואו מהביטחון...שילמדו לנהל את התקציב שלהם", הדגיש סגן שר האוצר. "הוא (תקציב הביטחון) לא פחות חשוב מהתקציב של יעל גרמן במשרד הבריאות שצריכה לראות איך אנשים לא מתים בבתי חולים".

"כמו שאני מנהל את התקציב שלי בבית, כמו ששר האוצר מנהל את תקציב המדינה - אי אפשר לפרוץ כל פעם את תקרת התקציב. בסוף זה יבוא על חשבון כולנו כי אין מהיכן לקחת כסף", הדגיש לוי. "אני לא רוצה להיכנס לנעלי הרמטכ"ל ולא לנעלי ידידי שר הביטחון, בתחילת שנת התקציב הוא ניתן - וצריך לעשות סדר עדיפויות ולנהל אותו, אי אפשר לבוא כל שנה ולהגיד שזה לא מספיק".

לוי הדגיש כי אין למשרד האוצר יכולת כלכלית להעביר תוספת תקציב למשרד הביטחון מבלי להטיל מסים נוספים על האזרחים, דבר שאין בכוונת שר האוצר לעשות. "עכשיו אין לנו את הכסף. יישבו במשרד הביטחון, יעשו את סדר העדיפויות ויגידו מאיפה לקצץ כדי להביא את הספינה הענקית הזו לחוף מבטחים. בשלב הזה אין לנו מאיפה לתת, אם ניתן זה יהיה על חשבון כולנו".