האוצר: "לא תינתן תוספת לתקציב הביטחון"

על רקע המאבק המתחדש על תקציב הביטחון, מותח סגן שר האוצר מיקי לוי ביקורת חריפה על משרד הביטחון, שלדבריו אינו יודע להתנהל כלכלית. "שילמדו לנהל את התקציב שלהם, אין לנו כסף להעביר", הדגיש

על רקע המאבק המתחדש של משרד הביטחון לקבלת תוספת תקציב בשל התפתחויות לא צפויות, והאיומים לבטל את תרגיל העורף הלאומי בשל המצוקה התקציבית - מותח היום סגן שר האוצר מיקי לוי ביקורת חריפה על ההתנהלות הכלכלית של מערכת הביטחון ומבהיר: "אנחנו לא יכולים לתת כסף שאין לנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר סגן שר האוצר במהלך אירוע שבתרבות בחולון, שאותו הנחתה העיתונאית נחמה דואק. "בשנת התקציב הזו באו וביקשו תקציב נוסף, הוספנו כמה מיליארדים. לא יכול להיות כל אימת שקורה משהו יבואו מהביטחון...שילמדו לנהל את התקציב שלהם", הדגיש סגן שר האוצר. "הוא (תקציב הביטחון) לא פחות חשוב מהתקציב של יעל גרמן במשרד הבריאות שצריכה לראות איך אנשים לא מתים בבתי חולים".

המאבק על תקציב הביטחון (רויטרס)

"כמו שאני מנהל את התקציב שלי בבית, כמו ששר האוצר מנהל את תקציב המדינה - אי אפשר לפרוץ כל פעם את תקרת התקציב. בסוף זה יבוא על חשבון כולנו כי אין מהיכן לקחת כסף", הדגיש לוי. "אני לא רוצה להיכנס לנעלי הרמטכ"ל ולא לנעלי ידידי שר הביטחון, בתחילת שנת התקציב הוא ניתן - וצריך לעשות סדר עדיפויות ולנהל אותו, אי אפשר לבוא כל שנה ולהגיד שזה לא מספיק".

לוי הדגיש כי אין למשרד האוצר יכולת כלכלית להעביר תוספת תקציב למשרד הביטחון מבלי להטיל מסים נוספים על האזרחים, דבר שאין בכוונת שר האוצר לעשות. "עכשיו אין לנו את הכסף. יישבו במשרד הביטחון, יעשו את סדר העדיפויות ויגידו מאיפה לקצץ כדי להביא את הספינה הענקית הזו לחוף מבטחים. בשלב הזה אין לנו מאיפה לתת, אם ניתן זה יהיה על חשבון כולנו".

עומד מנגד, יעלון (דובר צה"ל)

יעלון התריע: "אנחנו נמצאים במשבר"

ביום רביעי האחרון התריע שר הביטחון יעלון מפני ההשלכות האפשריות של הפגיעה בתקציב הביטחון והצביע על פגיעה ישירה באימונים. "אנחנו נמצאים בשבר. אנחנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות", אמר במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

"החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה קשה מאוד. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים", הוא הוסיף. השר אף מתח ביקורת על משרד האוצר ואמר כי "האופן שבו מתנהל הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראו לזה פעם 'בזאר טורקי'. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה".

יומיים לאחר ההזהרה המפורשת, הוחלט במשרד הביטחון ובצה"ל לבטל את תרגיל העורף הלאומי השנתי שאמור היה לצאת לדרך בתחילת החודש הבא. הסיבה לביטול, לטענתם, היא המצוקה התקציבית שאליה נקלעה מערכת הביטחון, כמו גם פירוק המשרד להגנת העורף, שהיה אחראי לתיאום ההוצאה לפועל של התרגיל. מנגד, אמר גורם ביטחוני בכיר לחדשות 2 כי "הניסיון של צה"ל ומשרד הביטחון לקשור את ביטול התרגיל העורף למצוקה תקציבית - הוא ספין".