הקרב על תקציב הביטחון: מאחורי הקלעים

אחרי ההודעה על ביטול תרגיל העורף הלאומי בשל מצוקה תקציבית, עולה השאלה: מה עומד מאחורי המאבק הזה? לפני שבועיים ביקש שר הביטחון מראש הממשלה תוספת של 750 מיליון שקלים בגלל התפתחויות בלתי צפויות. בין היתר, דרש הצבא 33 מיליון ש"ח עבור ההפקה סביב תפיסת אוניית הנשק קלוס סי

תוספת על תפיסת קלוס סי. יעלון וגנץ, ארכי (דו"צ)

הקרב על התקציב של משרד הביטחון נמשך והיום הודיעו שם ביחד עם צה"ל כי התרגיל הלאומי הלאומי של פיקוד העורף לא יתקיים השנה בשל המצוקה התקציבית. יש מי שטענו כי מדובר בספין, אך אחרים אומרים כי המשבר התקציבי הוא אמיתי. מה עומד מאחורי המאבק הזה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני שבועיים הגיע שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, עם בכירים במשרדו, לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש תוספת של 750 מיליון שקלים בגין התפתחויות בלתי צפויות. נתניהו ביקש דוגמה ואנשי משרד הביטחון הציגו את תפיסת ספינת הנשק קלוס סי לפני כחודשיים. לטענתם, המבצע וההפקה שסביבו עלתה לא פחות מ-33 מיליון שקלים.

דוגמה נוספת נוגעת למתקן צבאי ברמת אביב. אותו מתקן צפוי לעבור לנגב בעוד כשנתיים ובמשרד האוצר פנו לעיריית תל אביב ואמרו כי יש להם תוכניות אזרחיות לניצול השטח. בעירייה השיבו כי הם מצטערים אך משרד הביטחון כבר ביקש לבנות שם 2,500 מ"ר של מתחם המיועד עבורו.

ממה בעצם מורכב תקציב הביטחון? על גמלאות משלמים 7.4 שקלים, על שיקום 5 מיליארד שקלים, בלו ומכס 1.1 מיליארד, מע"מ 1.1 מיליארד וארנונה 0.7 מיליארד. בין היתר, הצבא משלם ארנונה על רמפות טנקים ברמת הגולן ממנה נהנית המועצה האזורית.

ממה מורכב תקציב הביטחון? (חדשות 2)

נוכח המצוקה התקציבית לה טוען משרד הביטחון בשבועיים האחרונים קיים מנכ"ל המשרד דן הראל דיונים סביב המשמעויות של ביטול תרגיל העורף, ונבחנת האפשרות לקיימו במתכנות מצומצמת בסוף הקיץ, יחד עם תרגיל מטכ"לי גדול שמתקיים באותו זמן ונקרא "אבני ראשה". אולם, מכיוון שעדיין לא הוגדר תקציב, לא נקבע מועד סופי ולא הוחלט האם לקיים את התרגיל.

תרגיל העורף היה אמור להיערך השנה במתכונת נרחבת במיוחד ואמור היה לכלול תרגול של כל משרדי הממשלה הרשויות המקומיות והערים. בנוסף תוכנן תרגול של ירי טילים לא קונבציונאליים לשטח ישראל, וכאלה הנושאים ראש קרב כימי - זאת למרות הדיווחים על התפרקות סוריה מנשק כימי וההחלטה להקפיא את חלוקת ערכות המגן.

תרגיל העורף הלאומי בוטל. ארכיון (דו"צ)

"הדיון על התקציב - כמו בזאר טורקי"

למהלך הזה קדמו אזהרות מכיוונו של שר הביטחון. ביום רביעי התריע יעלון מפני ההשלכות האפשריות של הפגיעה בתקציב הביטחון והצביע פגיעה באימונים. "אנחנו נמצאים בשבר. אנחנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות", אמ שר הביטחון במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה קשה מאוד. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים".

שר הביטחון מתח ביקורת על משרד האוצר ואמר כי "האופן שבו מתנהל הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראו לזה פעם 'בזאר טורקי'. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה.