הקרב על התקציב: בוטל תרגיל העורף הלאומי

במשרד הביטחון ובצה"ל הוחלט לבטל את התרגיל השנתי שהיה אמור להתקיים בחודש הבא, לטענתם, בשל המצוקה התקציבית ופירוק המשרד להגנת העורף. כעת נבחנת אפשרות לקיים את התרגיל במתכונת מצומצמת במועד אחר. גורם ביטחוני בכיר לחדשות 2: "התרגיל כבר תוקצב, מדובר בספין"

בוטל תרגיל העורף. ארכיון (AP)

יומיים אחרי ששר הביטחון הזהיר מפני השלכות הקיצוץ בתקציב הביטחון, משרד הביטחון וצה"ל החליטו לבטל את תרגיל העורף הלאומי השנתי שאמור היה להתקיים בתחילת החודש הבא. הסיבה לביטול, לטענתם, היו המצוקה התקציבית שאליה נקלעה מערכת הביטחון, כמו גם פירוק המשרד להגנת העורף, שהיה אחראי לתיאום ההוצאה לפועל של התרגיל. מנגד, אמר גורם ביטחוני בכיר לחדשות 2 כי "הניסיון של צה"ל ומשרד הביטחון לקשור את ביטול התרגיל העורף למצוקה תקציבית - הוא ספין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבועיים האחרונים קיים מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל דיונים סביב המשמעויות של ביטול התרגיל, ונבחנת האפשרות לקיימו במתכנות מצומצמת בסוף הקיץ, יחד עם תרגיל מטכ"לי גדול שמתקיים באותו זמן ונקרא "אבני ראשה". אולם, מכיוון שעדיין לא הוגדר תקציב, לא נקבע מועד סופי ולא הוחלט האם לקיים את התרגיל.

אך האם מדובר אכן בבעיה תקציבית? "כבר לפני חודשים אחדים תוקצב התרגיל וחלקו של פיקוד העורף בתרגיל ב-7.1 מיליון שקלים", סיפר לחדשות 2 גורם בכיר המעורה בפרטי התרגיל. "סך עלותו של כל התרגיל, כולל תרגול של מפעלים חיוניים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, עומד על קצת יותר מ-10 מיליון שקלים - ולכן לא היתה שום בעיה, לא תקציבית ולא אחרת, לתרגל את פיקוד העורף ולהוציא את התרגיל לפועל".

במקביל ל-7.1 מיליון שקל שהוקצבו לטובת התרגיל העבירה גם ועדת הכספים אישרה העברה של 5 מיליון שקלים לקיום התרגיל - מה שמעורר סימני שאלה נוספים סביב סוגיית התקצוב.

"לא בעיה תקציבית". תרגיל העורף, ארכיון (דובר צה"ל)

"בשבועות האחרונים, בסדרת הדיונים שנערכו אצל מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, לאור ההחלטה לבטל את המשרד להגנת העורף, מי שהוביל את התרגיל הזה, נידונו המשמעויות ואיך ניתן להוציא את התרגיל לפועל", ציין אותו גורם ביטחוני בכיר. "גם ההמלצה של המועצה לביטחון לאומי היתה לחלק את התרגיל לשניים - את החלק המבצעי שלו, שכלל תרגולי שטח שונים ברשות פיקוד העורף וכוחות ההצלה הנוספים לקיים במועדם בחודש הבא, וחלקים אחרים לקיים בסוף הקיץ בתרגיל מטכ"לי גדול שנקרא אבן ראשה בנפרד".

תרגיל העורף היה אמור להיערך השנה במתכונת נרחבת במיוחד ואמור היה לכלול תרגול של כל משרדי הממשלה הרשויות המקומיות והערים. בנוסף תוכנן תרגול של ירי טילים לא קונבציונאליים לשטח ישראל, וכאלה הנושאים ראש קרב כימי - זאת למרות הדיווחים על התפרקות סוריה מנשק כימי וההחלטה להקפיא את חלוקת ערכות המגן.

"זה לא משחק, אזלו התקציבים"

גורם ביטחוני בכיר אחר עמד על כך כי מדובר בבעיה תקציבית ואף הזהיר כי דחיית התרגיל הינה צעד ראשון בדרך להפסקה כמעט מוחלטת של האימונים בצה"ל ובמערכת הביטחון. "זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זאת פשוט המציאות: אזלו המשאבים למערכת הביטחון ולצה"ל, ואנו עוצרים את הפעילות. כפועל יוצא מכך נרד באופן דרמטי ברמת הכשירות הכוננות והמכונות, לא רק בעורף אלא גם בגזרות אחרות כולל ביחידות לוחמות הסדירות וביחידות המילואים", הבהיר.

יעלון התריע: תהיה פגיעה באימונים. ארכיון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

ביום רביעי התריע השר משה (בוגי) יעלון מפני ההשלכות האפשריות של הפגיעה בתקציב הביטחון. "יש פגיעה אנושה באימונים. אנחנו נמצאים בשבר. אנחנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות", התריע יעלון במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה קשה מאוד. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים".

שר הביטחון מתח ביקורת על משרד האוצר ואמר כי "האופן שבו מתנהל הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראו לזה פעם 'בזאר טורקי'. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה".