שגרירות ישראל בארה"ב: "ישראל לא מרגלת בארה"ב, נקודה"

לאחר שגורמי מודיעין האשימו את ישראל בריגול תעשייתי ש"חוצה את כל הקווים" ופוגע ביחסים בין המדינות, שגרירות ישראל הכחישה את הטענות ה"שערורייתיות". עוד הדגיש דובר השגרירות כי בקרוב תגיע משלחת ישראלית לארה"ב על מנת לדון בהקלות בוויזות לאזרחי ישראל

אילוסטרציה (חדשות 2)

הכחשה נמרצת להאשמות הריגול: דובר השגרירות הישראלית בארה"ב, אהרון שגיא, טען הלילה (ד') כי ההאשמות שפורסמו בעיתון האמריקני "ניוזוויק" על ריגול תעשייתי מצד ישראל הן "טענות שווא". למרות שבתחילה סירב להגיב לכתבה, הצהיר שגיא כי "ישראל לא מנהלת מבצעי ריגול בארצות הברית, נקודה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מגנים את הטלת האשמות השווא השערורייתיות האלה נגד ישראל", אמר שגיא. עוד הדגיש הדובר כי ישראל "מעוניינת בכניסה לתכנית שמעניקה הקלות בקבלת ויזה, ופועלת במרץ כדי לעמוד בתנאים". בהמשך הוסיף כי סגן שר החוץ, זאב אלקין, צפוי לעמוד בראש משלחת ישראלית שתגיע לארה"ב על מנת לדון בנושא.

גורמים בקהילת המודיעין צוטטו אתמול בטענה שאמרו כי "הידידים" בישראל הרחיקו לכת עם הריגול בשטח ארצות הברית. על פי הדיווח, בתדרוכים מסווגים שעסקו במתן ויזה (אשרת כניסה) לארה"ב לאזרחי ישראל, הגדירו הבכירים את מאמצי ישראל "לגנוב" סודות אמריקניים תחת המסווה של משלחות סחר ומשלחות ביטחוניות "חצו את כל הקווים האדומים".

"ניצול של מערכת היחסים בין המדינות"

גורמי המודיעין העידו בפני וועדת החוץ בבית הנבחרים כי פעילות הריגול הישראלית היא "חסרת תקדים" וגדולה בהרבה מזו של בנות ברית אחרות - בהן גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן. גורם בקונגרס אמר כי העדויות הין "מדאיגות, מעציבות ואפילו מטילות אימה", ואחר העריך שהעדויות יפגעו ביחסי ישראל וארה"ב.

עוד דיווח העיתון כי ישראל מנסה להשיג בעיקר סודות תעשייתיים וטכניים: "אף מדינה אחרת הקרובה לארצות הברית לא חוצה את קו הריגול כפי שעושה זאת ישראל", אמר עובד קונגרס לשעבר לעיתון. בתדרוכים המסווגים, בהם נכחו גורמים מכל המערכת הביטחונית - מחלקת המדינה, ה-FBI, המטה לביטחון המדינה ועוד - נאמר כי הריגול התעשייתי של ישראל "ככל הנראה מופעל על ידי שגרירות ישראל" - טענה שכאמור הוכחשה על ידי השגרירות.

הבכירים אישרו כי גם ארה"ב מרגלת אחרי ישראל, אך לטענתם הריגול הישראלי "עקץ את הריגול הנגדי". "אני לא חושב שמישהו מופתע מזה", אמר אחד הגורמים, אך הוא הדגיש את הפעילות הישראלית כ"ניצול של הקשרים הביטחוניים". ייתכן כי הדברים יפגמו באפשרות להקל על מתן אשרות הכניסה לישראלים, והאווירה הציבורית עלולה גם למנוע את שחרור פולארד אם אכן תתגבש לבסוף עסקה לשחרורו.