בכירים אמריקניים: "ישראל מגזימה בריגול אחר ארה"ב"

במסגרת הדיונים לקבלת ישראל לתוכנית הפטור מוויזה חשפו גורמי מודיעין אמריקניים כי ישראל מרגל אחר ארה"ב יותר מכל בעלת ברית אחרת. "ישראל חצתה את כל הקווים האדומים, היחסים עלולים להיפגע"

אילוסטרציה (AP)

ישראל ממשיכה לרגל בארה"ב? כך לפחות טוענים בכירים בארה"ב. העיתון האמריקני "ניוזוויק" מצטט מפי גורמים בקהילת המודיעין, שאמרו כי "הידידים" בישראל הרחיקו לכת עם הריגול בשטח ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, בתדרוכים מסווגים שעסקו במתן ויזה (אשרת כניסה) לארה"ב לאזרחי ישראל, הגדירו הבכירים את מאמצי ישראל "לגנוב" סודות אמריקניים תחת המסווה של משלחות סחר ומשלחות ביטחוניות "חצו את כל הקווים האדומים".

גורמי המודיעין העידו בפני וועדת החוץ בבית הנבחרים כי פעילות הריגול הישראלית היא "חסרת תקדים" וגדולה בהרבה מזו של בנות ברית אחרות - בהן גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן. גורם בקונגרס אמר כי העדויות הין "מדאיגות, מעציבות ואפילו מטילות אימה", ואחר העריך שהעדויות יפגעו ביחסי ישראל וארה"ב.

"ניצול של מערכת היחסים בין המדינות"

עוד דיווח העיתון כי ישראל מנסה להשיג בעיקר סודות תעשייתיים וטכניים: "אף מדינה אחרת הקרובה לארצות הברית לא חוצה את קו הריגול כפי שעושה זאת ישראל", אמר עובד קונגרס לשעבר לעיתון.

בתדרוכים המסווגים, בהם נכחו גורמים מכל המערכת הביטחונית - מחלקת המדינה, ה-FBI, המטה לביטחון המדינה ועוד - נאמר כי הריגול התעשייתי של ישראל "ככל הנראה מופעל על ידי שגרירות ישראל". השגרירות סירבה להגיב לידיעה ב"ניוזוויק", וגם הגורמים בארה"ב סירבו להצהיר באופן רשמי על הריגול ומימדיו.

הבכירים אישרו כי גם ארה"ב מרגלת אחרי ישראל, אך לטענתם הריגול הישראלי "עקץ את הריגול הנגדי". "אני לא חושב שמישהו מופתע מזה", אמר אחד הגורמים, אך הוא הדגיש את הפעילות הישראלית כ"ניצול של הקשרים הביטחוניים".

ייתכן כי הדברים יפגמו באפשרות להקל על מתן אשרות הכניסה לישראלים, והאווירה הציבורית עלולה גם למנוע את שחרור פולארד אם אכן תתגבש לבסוף עסקה לשחרורו.