ירושלים, 1973: מצעד צה"ל האחרון

בשנת 1968, בשנת ה-20 לישראל, הוחלט להפסיק את קיום מצעדי צה"ל - למעט בתאריכים ספציפיים. בשנת חצי היובל, זמן קצר בטרם פרצה מלחמת יום הכיפורים, נערך המצעד שלימים הפך לאחרון שהתקיים. המפגן המרשים כלל כ-400 מטוסים, משט של חיל הים, תצוגת כלי ארטילריה חדשים, ג'יפים ודגלנים. כך זה נראה

ב-20 שנותיה הראשונות של מדינת ישראל יצא לדרכו בכל שנה מצעד צה"ל, שהיווה את האירוע המרכזי בחגיגות יום העצמאות ומשך מאות אלפי ישראלים לצפות בו בהשתאות. ב-1968, שנת ה-20 למדינה, הופסקו המצעדים והוחלט שלא ייערכו יותר, אלא רק במועדים ספציפיים. ב-1973, לכבוד חגיגות חצי היובל, הוחלט לערוך מצעד נוסף שלימים היה המצעד האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התיעוד של המפגן הצבאי אותר באחרונה על ידי ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון והוא כולל חומרים נדירים מהמצעד שנערך בירושלים - לאורך כ-25 קילומטרים - בתקופה שבה צה"ל היה בכוננות מפני תקיפה סורית ומצרית.

(ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון)

כ-400 מטוסים במטס (ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון)

המצעד המרשים לווה במטס חיל האוויר שכלל כ-400 מטוסים, מצעד חילות מפואר, משט חיל הים, כלי ארטילריה חדשים, ג'יפים, מטולי רקטות תותחים, מצעד דגלנים וטנקים סובייטיים מסוג T-55 שנלקחו שלל במלחמת ששת הימים. לאחר ששופצו, הוחלפו תותחיהם בתותחי 105 מ"מ והוכנסו לשימוש בחיל השריון.

החזרות למצעד (ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון)

לצד המצעד, נראית בסרטון גם חלוקת אותות הגבורה והצל"שים שהעניק הרמטכ"ל דאז דוד (דדו) אלעזר יחד עם קבלות הפנים שנערכו בבית הנשיא עם גולדה מאיר, אז ראש הממשלה, שר הביטחון משה דיין ונשיאה השלישי של מדינת ישראל, זלמן שז"ר.