נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי: "צה"ל הוא שמונע את שחיטת עמנו"

צפירה בת שתי דקות פתחה את טקסי הזיכרון בבתי העלמין ברחבי הארץ. בהר הרצל בירושלים נערכת האזכרה הממלכתית לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא ורה"מ. נתניהו: "ביטחון ישראל נרכש במחיר כבד מנשוא"‎

מדינת ישראל מתייחדת עם זיכרון הנופלים: בשעה 11:00 הרכינו אזרחי המדינה את ראשיהם כשצפירה בת שתי דקות נשמעה ברחבי הארץ. בבית העלמין בהר הרצל שבירושלים התקיים טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. את הטקס המלא העברנו בשידור ישיר כאן באתרי חדשות 2 Online. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוריס ברדוגו, אביו של לוחם גבעתי סרן טל ברדוגו ז"ל, שנהרג במתקפת מחבלים בספטמבר 2004, הקריא את תפילת קדיש, ראש הממשלה נתניהו, נשא דברים ובכירי המדינה הניחו זרים לאות כבוד. בפתח דבריו, התייחס ראש הממשלה לכאב המשפחות השכולות, ועל כאבה האישי של משפחתו שלו בעקבות מותו של אחיו הבכור, יוני נתניהו ז"ל.

עומדים בצפירה (מיטל כהן)

זוכרים גם בחוף (פלאש 90)

"אין כאב בעולם שעולה על כאבם של הורים שמתבשרים על נפילת ילדיהם", אמר נתניהו. "המהלומה שנוחתת למשמע הידיעה המרה כמו חותכת בבשר החי. היא מצליפה ללא רחם בתודעה, מרסקת את שגרת החיים ואיננה מרפה, לא ביום ולא בלילה. ראיתי זאת מקרוב בשעה שהוריי הושלכו אל הבור האפל של השכול אחרי נפילתו של אחי הבכור. זהו בור עמוק שקירותיו חלקלקים, קשה לצאת ממנו. במובן מסוים, הם לא יצאו ממנו לעולם".

"אבל אפשר להתמודד, אפשר להמשיך, אפשר להתערות מחדש בזרם החיים. אפשר ליצור ולבנות ולתרום ולחזק אחרים, בלי לשכוח, תמיד לזכור, וגם להתנחם בכך שבנינו ובנותינו, כולם מסרו נפשם כדי לבנות לנו מדינה ולקיים אותה", הדגיש ראש הממשלה. "גם בדורות שלפני קום המדינה, בדורות הגלות, דמנו נשפך באשד אדיר, אבל הכאב העצום אז היה פעמים אין ספור ללא תכלית וכמעט תמיד ללא מענה, ואילו כאן בישראל - התרופה לכאב היא הבנת תכליתו".

עוד הוסיף נתניהו כי "גודל השינוי שהתחולל בגורל עמנו עם הקמת כוח המגן במדינתנו העצמאית, גודל השינוי הזה - ברור היום מתמיד: במרחק קצר מכאן של כמה מאות קילומטרים צפונה מירושלים מתחולל טבח נורא ויומיומי שגבה עד היום את חייהם של רבבות-רבבות שאין בכוחם להגן על עצמם. האם למישהו יש ספק שזהו היה גם גורלנו אלמלא כוחו של צה"ל ועוז רוחם של לוחמינו? צה"ל וזרועות הביטחון הם הדבר היחיד שמפריד בין שחיטת עמנו בעבר לימינו אנו. ישראל היא מדינה חזקה ובוטחת שיכולה להגן על עצמה מול כל איום וכל פגע. אלא שביטחון זה נרכש במחיר כבד מנשוא של אובדן יקירינו".

מתייחדים עם זכר הנופלים (פלאש 90)

שר הביטחון: "דורשי רעתנו ממשיכים לנסות לפגוע בנו"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, וסגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט השתתפו בטקס האזכרה הממלכתי שהתקיים בבית העלמין בקריית שאול. יעלון, שנשא דברים במקום, אמר כי "למרות ההצלחות המפוארות שאנו גאים בהן והכישרונות הרבים שהתברכנו בהם, למרבה הצער טרם הגענו אל המנוחה והנחלה. מקרוב ומרחוק ממשיכים דורשי רעתנו לנסות לשבש את חיינו ולפגוע בנו, מסרבים להכיר בזכותנו לבית לאומי יהודי באיזשהו גבול. מדינות וארגונים ממשיכים לממן, לאמן, לחמש ולהתחמש במטרה אחת: להרוג יהודים רק משום היותם יהודים".

"לאחר שהבינו כי לא יוכלו לנצח אותנו בכוח צבאותיהם, הם פנו לדרך הטרור, הטילים והרקטות, השנאה, השקרים והדה-לגיטימציה", הוסיף יעלון. "הם מנסים לפתח נשק גרעיני ופועלים על מנת לפגוע באזרחי ישראל וביהודים כאן וברחבי העולם כולו. אנו לא נירתע. נתמודד באומץ ובמסירות עם כל אתגר ואיום הניצבים בפנינו, ונצליח במשימותינו אם נפגין נחישות, אחדות ועמידה איתנה".

מרכינים ראש, ארכיון (לע"מ)

גנץ: "הערכת העם היא התחמושת שלנו"

כמדי שנה, הוצבו בימים האחרונים דגלונים על קבריהם של חללי מערכות ישראל. הנחת הדגלונים החלה בטקס הנחת הדגלון על קברו של החלל האחרון בהר הרצל, במעמד הרמטכ"ל גנץ. דגלון הזיכרון מורכב מבדגל המדינה, עטור סרט "יזכור" שחור. אתמול אמר הרמטכ"ל כי "מכותל הזיכרון של עמנו משתקפים היום פניהם הצעירות ומלאות החיים של יקיריכם, הבנים והבנות, שליחיו הנאמנים של עם ישראל. הם מלווים אותנו בדמותם ובחסרונם בכל צעד, הם חסרים בשורותיו של צה"ל, בשורותיה של חברה כואבת ומתגעגעת".

לדברי גנץ, "נבטיח כי נעמוד דרוכים ומוכנים להגיב לכל התלקחות, ונבצע כל משימה אליה נדרש למען ביטחון ישראל. לא נוכל להבטיח את שובם בשלום של כוחותינו כולם. נתחייב כי נשלח אותם אל הקרב מאומנים, מצוידים במיטב האמצעים, ובראשם טובי המפקדים. אולם בכך אין די, נדרשת גם תמיכתו של עם. ההערכה וההוקרה שלכם הן התחמושת היקרה ביותר שחיילינו נושאים עמם".

במערכת הביטחון מעריכים שיותר ממיליון וחצי בני אדם פוקדים היום את בתי העלמין הצבאיים ומתייחדו עם זכרם של 23,169 חללי מערכות ישראל ו-2,495 נפגעי פעולות האיבה. בשעה 13:00 יחל בהר הרצל טקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה.