יום הזיכרון: 1.5 מיליון ישתתפו באירועי הזיכרון בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ

מדינת ישראל תתייחד היום עם זכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה במאות אירועים וטקסים ברחבי הארץ. 1.5 מיליון בני אדם ישתתפו באירועי הזיכרון בבתי העלמין הצבאיים. כוננות גבוהה במד"א בשל מזג האוויר השרבי

1.5 מיליון באירועי הזיכרון (רויטרס)

הבוקר (ב') תתייחד מדינת ישראל עם זכרם של 23,169 חללי מערכות ישראל ו-2,495 נפגעי פעולות האיבה במאות אירועי זיכרון שיתקיימו ברחבי הארץ. טקס הזיכרון המרכזי בבית העלמין הצבאי בהר הרצל יחל בשעה 11:00, עם הישמע צפירה בת שתי דקות לזכר הנופלים. יותר ממיליון וחצי בני אדם צפויים לפקוד ביום הזיכרון את 52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו כן, בכל בתי העלמין הצבאיים ייערכו הבוקר טקסים ממלכתיים בהשתתפות המשפחות השכולות אנשי כוחות הביטחון ונציגי הממשלה. החל מהשעה 11:00 מתקיימים גם טקסים הנערכים על ידי הרשויות המקומיות, בכל בתי העלמין בהם טמונים חללי מערכות ישראל. בנוסף, מתקיימים טקסי זיכרון במוסדות חינוך וציבור, במחנות צה"ל וליד אנדרטאות ואתרי זיכרון ברחבי המדינה.

בשעה 13:00 יחל בהר הרצל טקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה. בשל מזג האוויר השרבי הצפוי, נערכים במשרד הביטחון להגעתם של בני המשפחות השכולות לבתי העלמין ברחבי הארץ. בעקבות החום הכבד, יחולקו למגיעים לחלקות הצבאיות בקבוקי מים וכן תתוגבר ההיערכות של עשרות ניידות מד"א, שנפרסו לרגל אירועי הזיכרון.

מים יחולקו לבני המשפחות (הדס פארוש, פלאש 90)

כ-130 אמבולנסים יוצבו הבוקר באתרים השונים תחת כוננות גבוהה ובמשרד הביטחון ביקשו לציין כי לרשות הציבור עומדים מאות אוטובוסים והסעות לבתי העלמין הצבאיים.

מוקד מידע טלפוני ארצי עומד לרשות המשפחות השכולות- בין השעות 8:00 ל-18:00 בטלפון 03-7776700. ביום הזיכרון עצמו המוקד יהיה פתוח עד השעה 13:00, וניתן להזמין באמצעותו הסעות.

57 חללים נוספו למשפחת השכול

לקראת יום הזיכרון הוצבו דגלוני ישראל על קברם של כל אחד מחללי מערכות ישראל. הנחת הדגלים על קברי החללים החלה בטקס הנחת דגלון על קברו של החלל האחרון בהר הרצל, בסמוך ליום הזיכרון, במעמד הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ.

דגלון על כל קבר. הרמטכ"ל גנץ (דו"צ)

דגלון הזיכרון מורכב מדגל המדינה עטור סרט "יזכור" שחור, והוא בא לבטא כבוד ממלכתי לנופלים והשתתפות המדינה ברחשי ליבן של המשפחות השכולות, האלמנות והיתומים.

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה פרסם משרד הביטחון את המניין הנופלים מאמצע המאה ה-19, עוד לפני הקמת התנועה הציונית, ועד ימינו. כיום עומד מספר החללים על 23,169. 57 חללים נוספו למניין זה השנה, ו-5 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם הוכרו כחללי צה"ל השנה.

עוד עולה מהנתונים כי מספר בני המשפחות השכולות בישראל 2014 הוא 17,038, בהן 2,141 יתומים ו-4,966 אלמנות צה"ל ומערכת הביטחון, כולל המחתרות השב"כ והמוסד.