מדינת ישראל מרכינה ראש: "בלי גיבורי האומה לא היינו פה"

בבית יד לבנים בירושלים הסתיים הטקס המציין את תחילת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. נתניהו: "אלמלא קורבנם לא היינו כאן". הרמטכ"ל גנץ בפקודת יום: "במעמד הכואב הזה אנו זוכרים את מי שנתנו לארץ הזו כל אשר יכלו לתת; החללים מלווים אותנו בדמותם ובחסרונם בכל צעד וצעד"

זוכרים ומתייחדים: בשעה 16:00 החלו אירועי יום הזיכרון ל-23,169 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בטקס ממלכתי שנערך בבית יד לבנים בירושלים. באירוע נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין והרבנים הראשיים לישראל. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קשה ואולי בלתי אפשרי להמחיש למי שלא חווה זאת את גודל היגון שפקד אותנו, את עוצמת ההלם שאחז בנו, את תחושת האובדן שמילא אותנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס. "שם על קברי יקירינו ישבנו, שם בכינו, בזוכרנו את יקירנו שנפלו למען ציון".

"ביום הזה העם כולו מתייחד עם גיבורי האומה. הם באים מכל חלקי העם ומכל חלקי החברה בישראל. האמת הפשוטה והתמציתית ביותר היא זו: לא היינו כאן אלמלא קורבנם", המשיך נתניהו. "גם אם הדבר כרוך בכאב שאין שני לו, הרי נס גדול קרה פה. עם ישראל חזר לארצו, חזר לביתו, קומם את מדינתנו ועושה בה נפלאות, אבל לרגע איננו שוכחים שאנו כאן בזכותם".

"השנה דיברנו רבות על שוויון בנטל, אך שכחנו ששוויון אין כאן - אין ולא יהיה", אמר בטקס יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. "אין שוויון בין כאבה של אם לבין געגוע של אב, אין שוויון בין דאבת הלב של רעיה אהובה לבכיו של ילד. כל אחד כואב בדרכו שלו".

"אין שוויון בין ההולכים לנעדרים, בין מי שנושא בגופו את פצעי המלחמה ובין מי שנפשו סובלת את צלקות האימה. אין שוויון בנטל הכאב ואין שוויון במסירות הנפש. אהבת הארץ איננה נטל, מסירות למען האומה איננה עול. הגנת העורף והעמידה בחזית הם ערכי יסוד שבשמם פעלו ופועלים חיילינו".

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ פרסם פקודת יום מיוחדת לרגל יום הזיכרון: "במעמד הכואב הזה אנו זוכרים את מי שנתנו לארץ הזו כל אשר יכלו לתת. חללי מערכות ישראל ונרצחי פעולות האיבה, מלווים אותנו בדמותם ובחסרונם בכל צעד וצעד, בכל אחד מהצמתים שהחיים מזמנים לנו", כתב.

גנץ: "זוכרים את מחיר החירות הכבד"

"השמות שאנו מעלים בזיכרוננו היום מציירים את דמותו של צה"ל, צבאו של העם, שאליו הם התגייסו, שאליו התגייסנו אנו כדי לשרת את מדינת ישראל, כדי לקחת חלק בשמירה על ביטחונה. במסירות ובנחישות שהראו, הותירו לנו חללי צה"ל דרך לצעוד בה, צו לחיות על פיו", הוסיף גנץ, שהדגיש כי מפקדי צה"ל וחייליו הם ממשיכי דרכם של הנופלים.

הרמטכ"ל הוסיף כי "בידינו מופקדת משימת ההגנה העוברת מדור לדור. אנו נבטיח את המשך קיומנו כעם חופשי בארצנו. מול כל איום - מוכר או חדש, קרוב או רחוק - צבא ההגנה לישראל יהיה תמיד מוכן לקריאה, ערוך למשימה הבאה. אנו זוכרים את המחיר הכבד שבו נקנתה חירותנו, נמשיך להציב חומת מגן לתושבי מדינת ישראל עד שישכון השקט במחוזותינו".

חללי מערכות ישראל (חדשות 2)

הערב: צפירה וטקס הדלקת נר זיכרון

בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה אחת לזכר 23,169 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. מיד אחריה ייפתח ברחבת הכותל המערבי בירושלים טקס הדלקת נר הזיכרון.

מחר, יום הזיכרון, בשעה 11:00 בבוקר תישמע שוב צפירה, בת שתי דקות, ואחריה ייפתחו בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל ואחר כך לנפגעי פעולות האיבה. יותר ממיליון וחצי בני אדם צפויים לפקוד את 52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.

מחר בשעה 20:00 בערב יסתיים יום הזיכרון בטקס הנפת דגל הלאום בהר הרצל והדלקת המשואות שייפתחו את חגיגות יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל.

במשרד הביטחון ביקשו לציין כי לרשות הציבור עומדים מאות אוטובוסים והסעות לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. מזג האוויר צפוי להיות חם, ולבני המשפחות השכולות יחולקו בקבוקי מים בכניסה לבתי העלמין. 130 ניידות מד"א יוצבו גם הן בכוננות. מוקד מידע טלפוני ארצי עומד לרשות המשפחות השכולות- בין השעות 8:00 ל-18:00 בטלפון 03-7776700. ביום הזיכרון עצמו המוקד יהיה פתוח עד השעה 13:00, וניתן להזמין באמצעותו הסעות.