סערת 'דוד הנחלאווי': הפלסטיני שאוים אחז בשרשרת ולא באגרופן?

סרטון חדש שפרסם ארגון "שוברים שתיקה" מוכיח לכאורה שהפלסטיני שלכיוונו דרך לוחם הנח"ל דוד את נשקו, אחז בשרשרת ולא באגרופן - כך טוענים חברי הארגון. היום הגיעו עשרות בני אדם למפגן תמיכה ב'דוד הנחלאווי' מול בסיס הקריה: "עדיף חייל בכלא מחייל בארון", נכתב על אחד השלטים

סערת לוחם הנח"ל נמשכת - והפעם עם ממצאים חדשים מזירת התקרית: בסרטון חדש שחשף היום (ו') ארגון "שובר שתיקה" והגיע לידי חדשות 2 בדקות שלאחר התקרית בה דרך הלוחם נשק לעבר שני פלסטינים שהתגרו בו, נחשף לכאורה כי אחד מהם לא אחז באגרופן - כך לטענת חברי הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריהם, בסרטון נראה הפלסטיני כשהוא אוחז למעשה בשרשרת חרוזים שנפוצה מאוד בקרב ערבים מוסלמים, שהם נוהגים לאחוז בידם - ולא באגרופן שנועד לפגוע בחייל שדרך לעברו את הנשק.

בסרטון ניתן לראות את לוחם הנח"ל ושני הפלסטינים המעורבים בתקרית זמן קצר אחרי שהתרחשה, כאשר במהלכו המצלמה מתמקדת בחפץ שבידו של אחד מהם. מהתמונות לא ברור אם אכן מדובר באגרופן או באותה שרשרת לא מזיקה - זאת לפי טענת הארגון שהפיץ את הסרטון.

דוד הנחלאווי, מתוך הסרטון שעורר סערה (פייסבוק)

עשרות הביעו תמיכה בדוד החלאווי: "עדייף חייל בכלא מחייל בארון" 

תחת הכותרת "שמים סוף להפקרת חיילי צה"ל", עשרות בני אדם, ובהם גם חיילים ללא מדים ויוצאי יחידות קרביות, התאספו בצהריים מול בסיס הקריה בתל אביב, כדי להביע תמיכה בחייל דוד מחטיבת הנח"ל.

המחאה התקיימה בשל העובדה שחיילים רבים טוענים כי הוראות הפתיחה באש מגבילות אותם מאוד, ויכולות להביא לאסון של ממש. אמש נודע כי הנער הפלסטיני, שצולם בסרטון כשלוחם נח"ל דורך עליו את נשקו - נחקר על ידי צה"ל ושוחרר.

ההפגנה מול הקריה (גיא שפירא)

המפגינים נשאו שלטים "גם אני עם דוד הנחלאווי. עדיף חייל בכלא מחייל בארון", יחד עם דגלי ישראל. "בפעם הבאה יקרה אסון - חיילים פוחדים וחוששים ולצה"ל לא אכפת, מגבילים אותם, כובלים את ידיהם", אמר אחד המוחים.

ההפגנה שאורגנה ברשת החברתית פייסבוק, קראה למשתתפים לשאת דגלי ישראל וללבוש חולצות של יחידות צבאיות. "אחרי שצילמתם תמונה יפה ושלחתם לנו, הגיע רגע האמת", כתבו המארגנים בעמוד הפייסבוק שצבר כבר קרוב ל-120 אלף לייקים.

"דם חיילינו אינו הפקר!" (גיא שפירא)

"דם חיילינו אינו הפקר!"

"פה אנחנו נבחנים! ימני, שמאלני, דתי, חילוני - מחר כולנו מתאחדים למען מטרה אחת: שמים סוף להפקרת חיילי צה"ל ומחזירים את כח ההרתעה! דם חיילינו אינו הפקר!", ציינו.

לאחר פרסום התיעוד, שלחו חיילים רבים אלפי תמונות שלהם כשהם מצולמים עם שלטי "גם אני עם דוד הנחלאווי". צעד זה עורר דאגה בצה"ל, והמפקדים הורו אתמול לחיילים שלא להביע את מחאתם ברשת ואיימו אף בעונשים. מספר חיילים כבר נקראו לשיחות הבהרה, ושיחות נערכו עם סגלי החיילים בבסיסים השונים.

במקביל, שיגר אתמול קצין החינוך הראשי איגרת לחיילים ולמפקדים, ובה פירט איך עליהם לנהוג ברשת, והתייחס גם לסערה האחרונה, שהפתיעה את בכירי הצבא. גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס אתמול למחאה ואמר: "הפייסבוק כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

המחאה ברשת צברה תאוצה (גיא שפירא)

בהערכת המצב השבועית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי אמר גנץ: "נבחן את דרך הטיפול באירוע ונפיק את הלקחים הנדרשים. נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה".

בצבא הבהירו כי החייל שתועד לא נשפט בשל המקרה הזה, אלא משום שהכה מפקד שלו במועד מוקדם יותר.