הפגנה מול הקריה: "די להפקרת חיילים"

סערת "דוד הנחלאווי" מסרבת לדעוך. עשרות בני אדם, ובהם גם חיילים לא במדים ויוצאי יחידות קרביות, הגיעו מחוץ לבסיס הקריה בתל אביב כדי להפגין ולהביע את תמיכתם בלוחם הנח"ל שתועד בסרטון כשהוא דורך נשק לעבר נער פלסטיני. "עדיף חייל בכלא מחייל בארון", נכתב על אחד השלטים

ההפגנה מול הקריה (גיא שפירא)

תחת הכותרת "שמים סוף להפקרת חיילי צה"ל", עשרות בני אדם, ובהם גם חיילים ללא מדים ויוצאי יחידות קרביות, התאספו בצהריים (ו') מול בסיס הקריה בתל אביב, כדי להביע תמיכה בחייל דוד מחטיבת הנח"ל, שסרטון שלו דורך נשק לעבר נער פלסטיני - פורסם ועורר סערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחאה מתקיימת בשל העובדה שחיילים רבים טוענים כי הוראות הפתיחה באש מגבילות אותם מאוד, ויכולות להביא לאסון של ממש. אמש נודע כי הנער הפלסטיני, שצולם בסרטון כשלוחם נח"ל דורך עליו את נשקו - נחקר על ידי צה"ל ושוחרר.

המפגינים נשאו שלטים "גם אני עם דוד הנחלאווי. עדיף חייל בכלא מחייל בארון", יחד עם דגלי ישראל. "בפעם הבאה יקרה אסון - חיילים פוחדים וחוששים ולצה"ל לא אכפת, מגבילים אותם, כובלים את ידיהם", אמר אחד המוחים.

ההפגנה שאורגנה ברשת החברתית פייסבוק, קראה למשתתפים לשאת דגלי ישראל וללבוש חולצות של יחידות צבאיות. "אחרי שצילמתם תמונה יפה ושלחתם לנו, הגיע רגע האמת", כתבו המארגנים בעמוד הפייסבוק שצבר כבר קרוב ל-120 אלף לייקים.

"דם חיילינו אינו הפקר!" (גיא שפירא)

"דם חיילינו אינו הפקר!"

"פה אנחנו נבחנים! ימני, שמאלני, דתי, חילוני - מחר כולנו מתאחדים למען מטרה אחת: שמים סוף להפקרת חיילי צה"ל ומחזירים את כח ההרתעה! דם חיילינו אינו הפקר!", ציינו.

המחאה ברשת צברה תאוצה (גיא שפירא)

לאחר פרסום התיעוד, שלחו חיילים רבים אלפי תמונות שלהם כשהם מצולמים עם שלטי "גם אני עם דוד הנחלאווי". צעד זה עורר דאגה בצה"ל, והמפקדים הורו אתמול לחיילים שלא להביע את מחאתם ברשת ואיימו אף בעונשים. מספר חיילים כבר נקראו לשיחות הבהרה, ושיחות נערכו עם סגלי החיילים בבסיסים השונים.

במקביל, שיגר אתמול קצין החינוך הראשי איגרת לחיילים ולמפקדים, ובה פירט איך עליהם לנהוג ברשת, והתייחס גם לסערה האחרונה, שהפתיעה את בכירי הצבא. גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס אתמול למחאה ואמר: "הפייסבוק כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

דוד הנחלאווי, מתוך הסרטון שעורר סערה (פייסבוק)

בהערכת המצב השבועית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי אמר גנץ: "נבחן את דרך הטיפול באירוע ונפיק את הלקחים הנדרשים. נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה".

בצבא הבהירו כי החייל שתועד לא נשפט בשל המקרה הזה, אלא משום שהכה מפקד שלו במועד מוקדם יותר.