"פרשת הנחלאווי": נעצר הפלסטיני עליו דרך הלוחם נשקו

הנער הפלסטיני, שצולם בסרטון כשלוחם נח"ל דורך עליו את נשקו - נחקר ושוחרר. בצה"ל לא פרטו את נסיבות מעצרו. בעקבות הסערה המקוונת, במהלך היום ערכו מפקדים בצה"ל שיחות עם חיילים ובהן הזהירו כי גילויי הזדהות פומביים עם החייל ייענו בסנקציות

התקרית בה היה מעורב הנער (פייסבוק)

"סערת דוד הנחלאווי": בדובר צה"ל אומרים היום (ה') כי הנער הפלסטיני שצולם כשחייל צה"ל מכוון לעברו את נשקו  נעצר אתמול, ושוחרר במהלך היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל ציינו כי הצעיר נחקר ובתום חקירתו שוחרר, אך לא נמסרו פרטים נוספים על נסיבות מעצרו.

הסערה ברשת בינתיים לא שוככת. במהלך היום זומנו חיילים בבסיסים ברחבי הארץ לשיחות, ובהן הובהר להם כי נאסר עליהם להביע הזדהות פומבית עם החייל שדרך נשק לעבר נער בחברון. במהלך השיחות הוזהרו חיילים כי גילויי הזדהות מסוג זה ייענו בסנקציות.

עמוד הפייסבוק "גם אני עם דוד הנחלאווי" גרף עד כה יותר ממאה אלף לייקים, כשהמספר עולה כל העת, וסטטוס שהעלה חייל צה"ל ברשת החברתית גרר תגובות רבות. "גם אני עם דוד הנחלאווי. לא ידעתי על המקרה עד אתמול בערב", כתב החייל. "כינסו אותנו לשיחה וזה מה שנאמר שם: כל מי שחשב לעלות תמונת הזדהות, שיחשוב שוב, אלא אם הוא רוצה לפגוש את דוד הנחלאווי בכלא".

"נמאס לשתוק, לבעור מבפנים, להסתתר, לשמוע בתדריכים: 'אתם לא פותחים באש אלא אם פותחים עליכם'", המשיך החייל. "עוד שלושה חודשים הפלוגה שלי מתייצבת בחברון ואולי בערב אחד אמצא חבר מרוטש ממכות אגרופן, כי שתק, כי פחד, כי דוד הנחלאווי קיבל חודשיים כלא על זה. לא מחכה ללוחם הבא שימות, לא מסתתר. קדימה, תענישו אותי על אמת. דוד, ניפגש בכלא יא נחלאווי".

גנץ: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי"

הבוקר התייחס הרמטכ"ל בני גנץ לסערת החייל ואמר כי האירוע יתוחקר והצבא יפיק ממנו לקחים. גנץ התייחס גם למחאה בפייסבוק, שסחפה עשרות אלפי בני אדם ובהם חיילים רבים שהעלו תמונות תמיכה, והבהיר: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

גילויי תמיכה בדוד הנחלאווי (פייסבוק)
בהערכת המצב השבועית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי אמר גנץ: "נבחן את דרך הטיפול באירוע ונפיק את הלקחים הנדרשים. נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה". 

הלילה העניק גיבוי פומבי יו"ר הבית היהודי השר בנט ללוחם הנח"ל ואמר כי היה פועל כמותו: "הוא היה בודד, מוקף במספר ערבים אלימים ופרובוקטורים. הוא לא ירה, הוא נקט בהגנה סבירה על עצמו ועל סובביו והביא את האירוע לסיומו".

עוד כתב בנט כי "כשלוחם בודד עומד מול קבוצת ערבים עוינים ואלימים, עליו להפעיל שיקול דעת, עליו לנקוט צעדים ועלינו לתת לו גיבוי. חשוב שכל לוחם יידע שעליו להמשיך לשמור עלינו ועל עצמו, ולדעת שאנו מאחוריו".