חיילים מתלוננים: "אם תעלו תמונות, תפגשו את דוד הנחלאווי בכלא"

הסערה סביב העונש שספג החייל דוד אדמוב, שזכה לכינוי "דוד הנחלאווי", ממשיכה לצבור תאוצה: במהלך היום ערכו מפקדים בצה"ל שיחות עם חיילים ובהן הזהירו כי גילויי הזדהות פומביים עם החייל ייענו בסנקציות. בתוך כך פרסם קצין חינוך ראשי קווים מנחים לפעילות החיילים ברשת

גילויי תמיכה בדוד הנחלאווי (פייסבוק)

צה"ל נאבק בסערת דוד הנחלאווי: במהלך היום (ה') זומנו חיילים בבסיסים ברחבי הארץ לשיחות, ובהן הובהר להם כי נאסר עליהם להביע הזדהות פומבית עם החייל שדרך נשק לעבר נער בחברון. במהלך השיחות הוזהרו חיילים כי גילויי הזדהות מסוג זה ייענו בסנקציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמוד הפייסבוק "גם אני עם דוד הנחלאווי" גרף עד כה יותר ממאה אלף לייקים, וסטטוס שהעלה חייל צה"ל ברשת החברתית גרר תגובות רבות. "גם אני עם דוד הנחלאווי. לא ידעתי על המקרה עד אתמול בערב", כתב החייל. "כינסו אותנו לשיחה וזה מה שנאמר שם: כל מי שחשב לעלות תמונת הזדהות, שיחשוב שוב, אלא אם הוא רוצה לפגוש את דוד הנחלאווי בכלא".

"נמאס לשתוק, לבעור מבפנים, להסתתר, לשמוע בתדריכים: 'אתם לא פותחים באש אלא אם פותחים עליכם'", המשיך החייל. "עוד שלושה חודשים הפלוגה שלי מתייצבת בחברון ואולי בערב אחד אמצא חבר מרוטש ממכות אגרופן, כי שתק, כי פחד, כי דוד הנחלאווי קיבל חודשיים כלא על זה. לא מחכה ללוחם הבא שימות, לא מסתתר. קדימה, תענישו אותי על אמת. דוד, ניפגש בכלא יא נחלאווי".

"הימנעות מהשתתפות בדיון ציבורי"

בעקבות הסערה שעורר דבר מעצרו של החייל דוד אדמוב, פרסם קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אבנר פז, מכתב גלוי לחיילים ולמפקדים ובו התייחס לסוגיית שימוש החיילים ברשת החברתית. "השימוש ברשתות החברתיות הינו חלק בלתי נפרד מהעולם בו אנו חיים", כתב פז. "לא יהיה זה נכון ואין כוונה לאסור איסור גורף על שימוש חיילי צה"ל בתווך הזה ובכלים המאפשרים אינטראקציה חברתית. הרשתות החברתיות הינן מרחב ציבורי לכל דבר ועניין. בהיותן מרחב ציבורי, חלות על חיילי צה"ל ומפקדיו ההנחיות ונורמות ההתנהגות המצופות מחיילים במרחב הציבורי".

בהמשך מכתבו פרסם קצין חינוך ראשי חמישה קווים מנחים לפעולות החיילים ברשת:

  • התנהגות מכובדת ומכבדת את הזולת, וייצוג ראוי של צה"ל בסביבה הציבורית.
  • שמירה על כבוד האדם.
  • הימנעות מהשתתפות בדיון ציבורי או במחאה ציבורית הקשורה לנושאים מדיניים או צבאיים אם לא הוסכמו לכך- בהתאם לפקודת מטכ"ל 8.0105 האוסרת על חיילי צה"ל להשתתף בתהלוכות הפגנות וחתימה על עצומות בנושאים אלה.
  • שמירה על היררכיה ויחסי מפקדים-פקודים והימנעות מטשטוש הגבולות.
  • שמירה על כללי ביטחון מידע.

בתוך כך הודיע היום יו"ר המטה להצלת העם והארץ, הרב שלום דב וולפא, כי למשפחתו של החייל דוד אדמוב יוענק פרס כספי בסך 1,800 שקלים, בצירוף תעודת "גיבור ישראל". לדברי וולפא, "דווקא התנהגותו של החייל בחברון מושתתת על הערכים של צה"ל ולא התבוסתנות והפחדנות שמלמדים חיילים לברוח משדה הקרב".

גנץ: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי"

הבוקר התייחס הרמטכ"ל בני גנץ לסערת החייל ואמר כי האירוע יתוחקר והצבא יפיק ממנו לקחים. גנץ התייחס גם למחאה בפייסבוק, שסחפה עשרות אלפי בני אדם ובהם חיילים רבים שהעלו תמונות תמיכה, והבהיר: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

בהערכת המצב השבועית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי אמר גנץ: "נבחן את דרך הטיפול באירוע ונפיק את הלקחים הנדרשים. נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה". 

הלילה העניק גיבוי פומבי יו"ר הבית היהודי השר בנט ללוחם הנח"ל ואמר כי היה פועל כמותו: "הוא היה בודד, מוקף במספר ערבים אלימים ופרובוקטורים. הוא לא ירה, הוא נקט בהגנה סבירה על עצמו ועל סובביו והביא את האירוע לסיומו".

עוד כתב בנט כי "כשלוחם בודד עומד מול קבוצת ערבים עוינים ואלימים, עליו להפעיל שיקול דעת, עליו לנקוט צעדים ועלינו לתת לו גיבוי. חשוב שכל לוחם יידע שעליו להמשיך לשמור עלינו ועל עצמו, ולדעת שאנו מאחוריו".