הרמטכ"ל גנץ בתגובה לסערת הנחלאווי: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי"

חקירת התקרית שבה דרך לוחם בנח"ל נשק ואיים על נער פלסטיני נמשכת והרמטכ"ל הבהיר שיופקו לקחים מהאירוע. "הפייסבוק כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם", אמר גנץ, שהורה למפקדים לתחקר את הנושא

תמיכה בחייל ברחבי הרשת (חדשות 2)

סערת דוד הנחלאווי נמשכת: הרמטכ"ל בני גנץ התייחס הבוקר (ה') לחייל שדרך נשק לעבר נער בחברון ואמר כי האירוע יתוחקר והצבא יפיק ממנו לקחים. גנץ התייחס גם למחאה בפיסבוק, שסחפה עשרות אלפי בני אדם ובהם חיילים רבים שהעלו תמונות תמיכה, והבהיר: "הפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהערכת המצב השבועית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי אמר גנץ: "נבחן את דרך הטיפול באירוע ונפיק את הלקחים הנדרשים. נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה".

הרמטכ"ל הנחה את המפקדים להסביר בנושא בכל יחידות צה"ל עד יום העצמאות, וגם קצין חינוך ראשי בצה"ל הורה על הצורך בהסברה, באיגרת שהפיץ לחיילים. 

"הייתי פועל כמותו". השר בנט (פלאש 90)

בנט: "החייל נקט בהגנה סבירה"

הלילה העניק גיבוי פומבי יו"ר הבית היהודי השר בנט ללוחם הנח"ל ואמר כי היה פועל כמותו: "הוא היה בודד, מוקף במספר ערבים אלימים ופרובוקטורים. הוא לא ירה, הוא נקט בהגנה סבירה על עצמו ועל סובביו והביא את האירוע לסיומו".

עוד כתב בנט כי "כשלוחם בודד עומד מול קבוצת ערבים עוינים ואלימים, עליו להפעיל שיקול דעת, עליו לנקוט צעדים ועלינו לתת לו גיבוי. חשוב שכל לוחם יידע שעליו להמשיך לשמור עלינו ועל עצמו, ולדעת שאנו מאחוריו".

"חוויתי מצבים דומים בקלנדיה, בקבטיה, ברמאללה ובג'נין, וזו לא תכנית ריאליטי. זו מציאות מורכבת ומסוכנת מאוד שלוחמי צה"ל מתמודדים עמה יום-יום", הסביר בנט.

בנט התייחס גם לצילום האירוע, שלטענתו לא היה מתרחש לולא היו נמצאים הצלמים במקום. "ברקע היו שם לפחות שני צלמים ולא במקרה - השמאל הקיצוני חי מהכפשת לוחמי צה״ל, וזה ראוי לגינוי מכל קצוות הקשת הפוליטית", הוסיף.

חיילים תומכים בלוחם הנח"ל (פייסבוק)

בניהו: "הסערה פרצה בגלל מידע שגוי"

דובר צה"ל לשעבר תא"ל במיל' אבי בניהו התארח אמש ב"חדשות הלילה", התייחס למחאה חסרת התקדים של אלפי חיילי צה"ל ברשת ואמר שמדובר בסוג של הפגנה וירטואלית ראשונה שמופיעה בעוצמה כזאת.

בניהו הסביר כי זו אינה בעיה הסברתית בלבד, למרות העיסוק בתקשורת והנוכחות הגבוהה במדיה החדשה. לתפיסתו, זוהי בעיה פיקודית שיכולה להיות גם בעיה מבצעית. "היא משנה את סדר יומם של דובר צה"ל, אלוף הפיקוד והרמטכ"ל בעצמו", אמר.

"כנראה שכל הדבר הזה פרץ בעקבות מידע שגוי שלפיו החייל הועמד לדין בגלל שכיוון נשק לעבר פלסטיני", הניח דובר צה"ל לשעבר. זאת, למרות שבצה"ל הדגישו כי הוא נשלח לכלא בשל תקיפת מפקדיו - באירוע אחר שאין לו כל קשר לתקרית בחברון.

דובר צה"ל לשעבר אינו מקל ראש ואינו שופט את החייל. "נער בן 16 יכול להוות גם סכנה לחיילי צה"ל", הוא אומר. "ראיתי את התמונות והוא באמת הותקף מהצדדים וזה תלוי בתחושת החייל באותו הרגע". עם זאת, הוא מגנה את ההון הפוליטי שמפיקים גורמים פוליטיים מהאירוע: "המציאות שאנחנו נתקלים בה של אלפי לייקים ושתופסים על זה טרמפ גורמים כמו ועד יישובי חברון ועוד כמה פוליטיקאים ומתחיל להיות פה 'תנו לצה"ל לנצח' מאוד לא מוצאת חן בעיני".

"גם אני עם דוד הנחלאווי"

בסרטון שפורסם השבוע וגרם לסערה ברשת נראה הלוחם מתווכח עם נער בן 15 בחברון ואז מאבד את שלוותו ודורך לעברו את נשקו. בדובר צה"ל הבהירו כי מדובר בהתנהגות חריגה ופתחו בבדיקה, אך בינתיים זוכה החייל לתמיכה מלוחמים רבים, שהעלו תמונות והביעו הזדהות בדף פייסבוק שנפתח למענו. המחאה התחילה באתר החדשות 0404 ומשם התפשטה לרשת, והדף כבר זכה לכ-15 אלף לייקים.

בדף הפייסבוק שזכה לשם "גם אני עם דוד הנחלאווי" נראים חיילים, שמסתירים את פניהם, מביעים תמיכה בחייל ומחזיקים שלטים שעליהם נכתב "כולנו דוד הנחלאווי". "לחיילי צה"ל נמאס שמפקירים אותם לידי האויב ומשחקים בהם ככלי שחמט", נכתב בדף הפייסבוק. חלק מהמגיבים השתמשו בביטויים גזעניים קשים, ואף הביעו צער על כך שהחייל לא ירה בנער הפלסטיני.

בצה"ל הגדירו את התנהגות החייל כ"חריגה" (פייסבוק)

לוחם הנח"ל יושב כעת בכלא עקב אירוע אחר שאינו קשור לאירוע דריכת הנשק. גורמים בצה"ל אמרו לחדשות 2 Online כי החייל נשלח לכלא לאחר שעוד לפני התקרית עם הנער הפלסטיני, תקף באמצעות אגרופן גם את מפקד המחלקה שלו ואת מפקד הכיתה שלו בתקרית נפרדת שאינה קשורה לאירוע המצולם.