בנט: "הייתי פועל כמו לוחם הנח"ל"

שר הכלכלה הגיב לסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות תקרית דריכת הנשק בחברון והביע תמיכה פומבית בלוחם הנח"ל: "הייתי פועל כמותו", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. בנט טען כי אם האירוע לא היה מצולם ע"י ארגוני שמאל, "ייתכן ולא היה מתרחש כלל". דף הפייסבוק שנפתח כדי להביע תמיכה בחייל כבר צבר יותר מ-80 אלף לייקים

"הייתי פועל כמותו". השר בנט (פלאש 90)

גיבוי ללוחם הנח"ל משר בכיר בממשלה: שר הכלכלה נפתלי בנט הגיב הלילה (ה') על מפגן התמיכה ברשת בלוחם הנח"ל שדרך את נשקו על נער פלסטיני, ואמר כי פעל נכון וכי היה נוהג כמותו: "הוא היה בודד, מוקף במספר ערבים אלימים ופרובוקטורים. הוא לא ירה, הוא נקט בהגנה סבירה על עצמו ועל סובביו והביא את האירוע לסיומו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עוד כתב בנט כי "כשלוחם בודד עומד מול קבוצת ערבים עוינים ואלימים, עליו להפעיל שיקול דעת, עליו לנקוט צעדים ועלינו לתת לו גיבוי. חשוב שכל לוחם יידע שעליו להמשיך לשמור עלינו ועל עצמו, ולדעת שאנו מאחוריו".

"חוויתי מצבים דומים בקלנדיה, בקבטיה, ברמאללה ובג'נין, וזו לא תכנית ריאליטי. זו מציאות מורכבת ומסוכנת מאוד שלוחמי צה"ל מתמודדים עמה יום-יום", הסביר בנט.

בעיה פיקודית שיכולה להיות גם בעיה מבצעית

בנט התייחס גם לצילום האירוע, שלטענתו לא היה מתרחש לולא היו נמצאים הצלמים במקום. "ברקע היו שם לפחות שני צלמים ולא במקרה - השמאל הקיצוני חי מהכפשת לוחמי צה״ל, וזה ראוי לגינוי מכל קצוות הקשת הפוליטית", הוסיף.

דובר צה"ל לשעבר תא"ל במיל' אבי בניהו התארח אמש ב"חדשות הלילה", התייחס למחאה חסרת התקדים של אלפי חיילי צה"ל ברשת ואמר שמדובר בסוג של הפגנה וירטואלית ראשונה שמופיעה בעוצמה כזאת.

בניהו הסביר כי זו אינה בעיה הסברתית בלבד, למרות העיסוק בתקשורת והנוכחות הגבוהה במדיה החדשה. לתפיסתו, זוהי בעיה פיקודית שיכולה להיות גם בעיה מבצעית. "היא משנה את סדר יומם של דובר צה"ל, אלוף הפיקוד והרמטכ"ל בעצמו", אמר.

"כנראה שכל הדבר הזה פרץ בעקבות מידע שגוי שלפיו החייל הועמד לדין בגלל שכיוון נשק לעבר פלסטיני", הניח דובר צה"ל לשעבר. זאת, למרות שבצה"ל הדגישו כי הוא נשלח לכלא בשל תקיפת מפקדיו - באירוע אחר שאין לו כל קשר לתקרית בחברון.

דובר צה"ל לשעבר אינו מקל ראש ואינו שופט את החייל. "נער בן 16 יכול להוות גם סכנה לחיילי צה"ל", הוא אומר. "ראיתי את התמונות והוא באמת הותקף מהצדדים וזה תלוי בתחושת החייל באותו הרגע". עם זאת, הוא מגנה את ההון הפוליטי שמפיקים גורמים פוליטיים מהאירוע: "המציאות שאנחנו נתקלים בה של אלפי לייקים ושתופסים על זה טרמפ גורמים כמו ועד יישובי חברון ועוד כמה פוליטיקאים ומתחיל להיות פה 'תנו לצה"ל לנצח' מאוד לא מוצאת חן בעיני".

"גם אני עם דוד הנחלאווי"

בסרטון שפורסם השבוע וגרם לסערה ברשת נראה הלוחם מתווכח עם נער בן 15 בחברון ואז מאבד את שלוותו ודורך לעברו את נשקו. בדובר צה"ל הבהירו כי מדובר בהתנהגות חריגה ופתחו בבדיקה, אך בינתיים זוכה החייל לתמיכה מלוחמים רבים, שהעלו תמונות והביעו הזדהות בדף פייסבוק שנפתח למענו. המחאה התחילה באתר החדשות 0404 ומשם התפשטה לרשת, והדף כבר זכה לכ-15 אלף לייקים.

בדף הפייסבוק שזכה לשם "גם אני עם דוד הנחלאווי" נראים חיילים, שמסתירים את פניהם, מביעים תמיכה בחייל ומחזיקים שלטים שעליהם נכתב "כולנו דוד הנחלאווי". זאת, למרות שבצה"ל אמרו על האירוע כי "התנהגותו של החייל חריגה", וכי העניין נמצא בבדיקה. ייתכן אף שהלוחם יודח בעקבות התקרית.

"לחיילי צה"ל נמאס שמפקירים אותם לידי האויב ומשחקים בהם ככלי שחמט", נכתב בדף הפייסבוק. חלק מהמגיבים השתמשו בביטויים גזעניים קשים, ואף הביעו צער על כך שהחייל לא ירה בנער הפלסטיני.

תמיכה בחייל ברחבי הרשת (פייסבוק)

לוחם הנח"ל יושב כעת בכלא עקב אירוע אחר שאינו קשור לאירוע דריכת הנשק. גורמים בצה"ל אמרו לחדשות 2 Online כי החייל נשלח לכלא לאחר שעוד לפני התקרית עם הנער הפלסטיני, תקף באמצעות אגרופן גם את מפקד המחלקה שלו ואת מפקד הכיתה שלו בתקרית נפרדת שאינה קשורה לאירוע המצולם.