מחאה במדים: "מחכים שיקרה אסון"

הסרטון שבו מתועד חייל מחטיבת הנח"ל מאיים בנשק על פלסטיני בחברון עורר מפגן תמיכה נרחב בקרב חיילים, שמתלוננים על נהלי הצבא שלטענתם "מפקיר" אותם. אחד הלוחמים: "מה יקרה בסוף? יירו בנו ולא נוכל להגיב?"

האירוע שתועד (יוטיוב)

"אנחנו חסרי אונים, הכל אסור לנו; רק כשיקרה אסון מישהו יתעורר". לוחמים רבים בצה"ל הביעו לאורך היום (ד') את תמיכתם בלוחם חטיבת הנח"ל שתועד כשהוא מתווכח עם נער בן 15 בחברון ודורך לעברו את נשקו, והביעו את זעמם לגבי נהלי הצבא בכל הנוגע למצבים שבהם הם חשים מאוימים. "מה יקרה בסוף? יירו בנו ולא נוכל להגיב?", זעם אחד מהם המשרת בגזרת יהודה ושומרון, בשיחה עם חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חייל אחר, המשרת בחטיבת כפיר, סיפר: "כשבאים לאיים על חיילי צה"ל - הם צריכים להיות מוגנים. לא סתם הביאו לנו נשקים. 'הבא להורגך, השכם להורגו'. יש הרבה מאוד מצבים שבאים פלסטינים, לרוב בליווי אנשי שמאל, ומנסים להתגרות בחיילים. דבר ראשון שאנחנו מצפים פה זה לגיבוי מהמדינה ולא בחיפוש אחרי חיילים שפעלו כשורה ונכנסים לכלא".

(פייסבוק)

לוחם נוסף הדגיש כי חבריו למדים מבקשים "שינוי מיידי של הוראות הפתיחה באש". לדבריו, "פעם, כשהיית אומר לוחם בצה"ל הייתה תחושה של פחד. היום נראה כאילו אפשר לזרוק אבנים על חיילים ואין מה לעשות".

(פייסבוק)

"גם אנחנו עם הנחלאווי" (פייסבוק)

"לא נראה שהחייל נהג לא כשורה"

בצה"ל שבים ומדגישים שהחייל נשפט לעונש מאסר בגין עבירות אותן ביצע עוד לפני האירוע המדובר ובמנותק ממנו לחלוטין. מוקדם יותר היום אמרו גורמים בצבא לחדשות 2 Online כי "על פניו מבחינה מבצעית בלבד, לא נראה שהוא נהג לא כשורה באירוע דריכת הנשק".

הגורמים אמרו שהחייל נשלח לכלא לאחר שעוד לפני התקרית עם הנער הפלסטיני, תקף באמצעות אגרופן גם את מפקד המחלקה שלו ואת מפקד הכיתה שלו בתקרית נפרדת שאינה קשורה לאירוע המצולם.

משמרתו של הלוחם הסתיימה באותו יום בשעה 18:00 והוא נשפט מיד אחריה על תקרית תקיפת המפקד, ורק לאחר מכן התברר כי הוא דרך נשק על נער פלסטיני. לגבי הסרטון, אומרים אותם גורמים, כי לאחר שישתחרר החייל מהכלא יתקיים עמו בירור על האירוע הזה ואז תתקבל החלטה בעניינו.

"לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם"

בסרטון נראה החייל מתווכח עם הנער בן ה-15 ואז נשמע אומר לו: "לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם", דוחף את הפלסטיני שהתקרב אליו, ודורך לעברו את הנשק. לאחר מכן, קילל החייל את הפלסטיני, תפס אותו ועצר אותו.

בדף הפייסבוק שזכה לשם "גם אני עם דוד הנחלאווי" נראים חיילים, שמסתירים את פניהם, מביעים תמיכה בלוחם הנח"ל ומחזיקים שלטים שעליהם נכתב "כולנו דוד הנחלאווי". זאת, למרות שבצה"ל אמרו על האירוע כי "התנהגותו של החייל חריגה".