גורמים בצה"ל: "לא נראה שהחייל פעל לא כשורה באירוע דריכת הנשק"

הסרטון בו תועד לוחם בחטיבת הנח"ל דורך את נשקו מול נער פלסטיני הוביל לחקירה צבאית, אך גורמים אמרו לחדשות 2 Online כי מבחינה מבצעית, פעולת החייל לא עמדה בניגוד לנהלים. בדובר צה"ל הדגישו כי הלוחם מרצה מאסר בשל תקיפת מפקדו, ללא קשר לתקרית דריכת הנשק

החייל דורך את נשקו (יוטיוב)

סרטון שפורסם השבוע, וגרם לסערה ברשת, הציג את תמונתו של לוחם בחטיבת הנח"ל, כשהוא מתווכח עם נער בן 15 בחברון ודורך לעברו את נשקו, לאחר שאיבד את עשתונותיו. בצה"ל החלו בחקירה, אך גורמים בצה"ל אמרו לחדשות 2 Online ש"על פניו מבחינה מבצעית בלבד, לא נראה שהוא נהג לא כשורה באירוע דריכת הנשק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לוחם הנח"ל שמצולם יושב בימים אלו בכלא בגלל אירוע אחר שאינו קשור לאירוע דריכת הנשק. גורמים בצה"ל אמרו לחדשות 2 Online כי החייל נשלח לכלא לאחר שעוד לפני התקרית עם הנער הפלסטיני, תקף באמצעות אגרופן גם את מפקד המחלקה שלו ואת מפקד הכיתה שלו בתקרית נפרדת שאינה קשורה לאירוע המצולם.

משמרתו של הלוחם הסתיימה באותו יום בשעה 18:00 והוא נשפט מיד אחריה על תקרית תקיפת המפקד, ורק לאחר מכן התברר כי הוא דרך נשק על נער פלסטיני. לגבי הסרטון, אומרים אותם גורמים, כי לאחר שישתחרר החייל מהכלא יתקיים עמו בירור על האירוע הזה ואז תתקבל החלטה בעניינו.

הפגנת תמיכה בחייל בחברון

תושבי היישוב היהודי בחברון הודיעו כי היום תתקיים הפגנת תמיכה בחייל דוד, שלדבריהם הודח בהגנתו עליהם. "בתיעוד שהופץ על ידי הפלסטינים נראה הפלסטיני דוחף את החייל וחברו הקופץ מהצד מאיים עליו באגרוף", טענו ביישוב. כותרת ההפגנה, שתיערך ביום בשעה 18:00, היא "דוד הנחלאווי היה כאן בשבילנו. עכשיו אנחנו כאן בשבילו". 

"החיילים מתמודדים יום יום עם מחבלים ערבים ואנרכיסטים, ארגוני שמאל קיצוני ואירופאים אנטישמיים. החיילים מוסרים את נפשם על הגנת המדינה ואזרחיה ואינם מקבלים את הגיבוי הראוי, נשלחים לכלא ומודחים מלחימה", טענו בוועד מתיישבי יהודה.

בדובר צה"ל הבהירו הבוקר כי מדובר בהתנהגות חריגה ופתחו בבדיקה, אך בינתיים זוכה החייל לתמיכה מלוחמים רבים, שהעלו תמונות והביעו הזדהות בדף פייסבוק שנפתח למענו אמש. המחאה התחילה באתר החדשות 0404 ומשם התפשטה לרשת, והדף כבר זכה לכ-15 אלף לייקים.

 "לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם"

בסרטון נראה החייל מתווכח עם הנער בן ה-15 ואז נשמע אומר לו: "לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם", דוחף את הפלסטיני שהתקרב אליו, ודורך לעברו את הנשק. לאחר מכן, קילל החייל את הפלסטיני, תפס אותו ועצר אותו.

 

בדף הפייסבוק שזכה לשם "גם אני עם דוד הנחלאווי" נראים חיילים, שמסתירים את פניהם, מביעים תמיכה בלוחם הנח"ל ומחזיקים שלטים שעליהם נכתב "כולנו דוד הנחלאווי". זאת, למרות שבצה"ל אמרו על האירוע כי "התנהגותו של החייל חריגה", וכי העניין נמצא בבדיקה. ייתכן אף שהלוחם יודח בעקבות התקרית.

חיילים הביעו תמיכה בלוחם הנח"ל (פייסבוק)

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החייל נשפט לעונש מאסר בגין עבירות אותן ביצע עוד לפני האירוע הצבעי ובמנותק ממנו לחלוטין. יודגש כי בעת קיום המשפט, האירוע המדובר טרם תוחקר באף אחת מהרמות הממונות בגדוד. המשך תפקידו של הלוחם עתיד להיבחן לאור העבירות בגינן נשפט, המנותקות לחלוטין מהאירוע המבצעי. כל ניסיון לקשרו בין האירוע המבצעי, בו נראה החייל כשהוא דורך את נשקו, לבין המשך שירותו מוטעה ואינו עולה בקנה אחד עם המציאות".