חשיפה: צה"ל הלין שכר לאלפי חיילים

בצבא לא עדכנו את תוספות השכר לחיילים הנשואים לפני יותר משנה, כפי שמתחייב על פי חוק. רק השבוע קיבלו כאלה שעדיין משרתים תוספת רטרואקטיבית של אלפי שקלים. בצה"ל בודקים כעת מה לעשות עם אלפים שהשתחררו בשנה האחרונה ולא קיבלו את מה שמגיע להם. גורם בצה"ל: הסיבה - עבודת מטה שנתקעה

ארכיון (רויטרס)

מחדל ענק באגף כוח האדם של צה"ל: לפני כשנה היו אמורים בצבא, בהתאם להנחיות החוק, להעלות את תשלומי המשפחה לחיילים נשואים ובהם אלפי חיילים חרדים בעלי משפחות, אך לא עשו זאת. מדובר בסכום שמגיע לאלפי שקלים לכל חייל. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול קיבלו חיילים שזכאים לתשמ"ש (תשלומי משפחה מ.ח) את המשכורות, כשכל אחד מהם קיבל תוספת של אלפי שקלים - בלי כל הסבר לעליית השכר המפתיעה. בדיקה שערכנו מגלה כי חלק מהחיילים קיבלו סכומים שנעים בין 1,000 ועד 4,000 שקלים רטרואקטיבית על שנה שלמה.

צה"ל אמנם זיהה את הטעות במהלך החודש שעבר ופעל לתקנה, אך לא ברור האם הכסף הרב יוחזר גם לאלפי החיילים שהשתחררו במהלך השנה האחרונה ולא קיבלו את השכר שהגיע להם כחלק מתשלומי המשפחה שלהם הם זכאים. מדובר באלפי שקלים לכל חייל שהשתחרר, כשאותם חיילים כלל לא יודעים שהכסף מגיע להם.

"לא הבנו מאיפה הסכום הגיע"

באגף כוח האדם בצה"ל חושבים כעת מה לעשות עם החיילים ששוחררו. הנושא עלה לאחר שחיילים שקיבלו את הסכום הגדול התקשרו וביקשו לדעת מאיפה הכסף הגיע.

גורם בצה"ל אמר כי "חוסר עדכון" גרם לטעות. על פי הצבא, נושא התשלומים למשפחות היה בעבודת מטה, והייתה כוונה לשנות את חלוקת הכסף, ולכן הסכום לא עודכן - מהלך שלא צלח בינתיים. על פי הפקודות, תקרת התשלומים צריכה להיות מעודכנת בהתאם לשכר הממוצע במשק, נושא שמעוגן גם בפקודות מטכ"ל.

אלפי החיילים שמחו לקבל את הסכום. "אני אבא ויש לי ילדים ואישה והכסף הזה הגיע אלינו מהשמיים", אמר אחד מהם. "פתאום כולנו קיבלו סכומים אדירים ולא הבנו מאיפה הם".

גורמים בצה"ל מודים כי מדובר בתקלה: "אנחנו פועלים כדי להשיב את הכסף, כמובן שלא חשבנו לרגע להלין את השכר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל משקיע משאבים רבים במימון כלים לסיוע כלכלי עבור חיילים הזקוקים לכך, וזאת על מנת לאפשר להם שירות תקין ומשמעותי. חוקת תשלומי המשפחה קובעת כי יש לעדכן את תקרות התשמ"ש בהתאם לשכר הממוצע במשק. במהלך חודש פברואר 2015 בוצע עדכון תקרות התשמ"ש רטרואקטיבית, והעדכון שולם בשכר פברואר 2015 שנכנס בתאריך 01.03.15. בצה"ל התבצעה עבודת מטה על מנת לעדכן את דמי התשמ"ש. לאור כך, הוחלט לבחון באופן מעמיק את מבנה וחלוקת התשמ"ש. בתחילת החודש הוחלט לשלם את דמי התשמ"ש כפי שנקבע ולהמשיך בעדכונם בהמשך. בוצעה ההצמדה והמודל ימשיך וייבחן גם בהמשך. צה"ל רואה בעדכון התקרות חשיבות גבוהה ונושא זה אף מעודכן בפקודת מטכ"ל".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv