הנזק למטוס חיל האוויר שהוצת: רבע מיליון דולר

בבית הדין הצבאי נחשף כי הנזק למטוס חיל האוויר שהוצת על ידי חייל מסתכם ביותר מרבע מיליון דולר. החייל, לוקה בנשפו, עדיין כלוא למרות שמשפחתו מבקשת לאשפזו במוסד סגור בדחיפות. סנגורו: "מתנהגים אליו בברוטאליות"

ארכיון (אפי אליאן, אתר היסטוריה על המפה)

חייל חיל האוויר שהצית מטוס במוזיאון בבסיס חצרים הואשם בשבוע שעבר בהשמדת כלי טיס. במעמד הגשת כתב האישום התברר כי הנזק למטוס, מסוג בואינג "סטירמן" מסתכם ביותר מרבע מיליון דולר. משפחתו של החייל, שעדיין נמצא במעצר, טוענת כי הוא לוקה בנפשו וצריך לאשפזו במוסד סגור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי עובדות כתב האישום, ב-9 בפברואר 2015, ניקז אחד החיילים ביחידה דלק ממטוס סטירמן, כאשר אליו התלווה הנאשם. בזמן ניקוז הדלק מהמטוס, חלק מן הדלק נשפך על הקרקע ובמקום נוצרה שלולית דלק.

בשלב מסוים, כאשר הנאשם נותר לבדו לצד המטוס, ולאחר ששלולית הדלק הצטברה והגיעה לרגליו של הנאשם, אשר עמד במרחק של מטרים ספורים מהמטוס, התכופף הנאשם והצית את הדלק. כתוצאה מההצתה, הדלק תחת רגליו של הנאשם התלקח וכך גם שובל הדלק עד אל המטוס.

כתוצאה מההצתה, אחזה במטוס אש והוא נשרף חלקית, כאשר שווי הנזק שנגרם למטוס מוערך, נכון למועד הגשת כתב האישום, בכ-227,000 דולרים.

"מפרים את זכויותיו"

החייל, שסובל מהפרעות פסיכיאטריות קשות, גויס למרות שהוא מוכר כבעל 100% נכות. אביו טוען, כי באופן תמוה הורה קצין בריאות הנפש בבסיס הטירונות לבנו להפסיק לקחת את שלוש התרופות האנטי-פסיכוטיות שהוא נוטל מגיל 14 - למרות שאינו פסיכיאטר.

"רשויות הצבא מתנהגים אל הנאשם בצורה ברוטאלית ומפרים את זכויותיו האלמנטריות ברגל גסה", טען בשיחה עם חדשות 2 Online עו"ד אליהו ארביב, שמייצג אותו. "גורמי בריאות הנפש סבורים על פי הבדיקות שערכו למרשי כי הינו אחד האדם, זוהי קביעה אבסורדית, חסרת אחריות ובלתי מקצועית. אין לי ספק כי גורמי בריאות הנפש מנסים לטייח את בדיקת מרשי, כפי שהינם נוהגים כלפי חיילים נוספים, מתוך מטרה ברורה שלא לקחת אחריות על עצם גיוסו לצבא".

לדבריו, מצד אחד הם פטרו משירות צבאי עקב פטור נפשי ומאידך נקבע כי הינו כשיר לעמוד לדין. "זוהי התעללות מחרידה בחסר ישע, אדם מוגבל אשר לוקה בנפשו, וחוסר המודעות למעשיו הינו דבר שיגרתי. אוכיח כי מרשי אינו כשיר לעמוד לדין וכי יש לאשפזו על אתר בתנאי אשפוז מלאים".

החייל הודה בחקירתו כי הצית את המטוס. "זה מרגש אותי, זה כמו בסרטים, אני רוצה לשרוף גם את הכלא", אמר.

מדובר באחד המטוסים העתיקים ביותר של חיל האוויר, ועל פי גורמים בצה"ל לא ברור אם הוא יוכל לחזור לטוס. כלי הטיס, שיוצר בשנת 1942, הוטס בעבר על ידי תא"ל במילואים יעקב טרנר.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv