המצוד בתאילנד נמשך, הישראלים חוששים: "זה פחד מוות"

בעוד המצוד של המשטרה התאילנדית אחרי חוליית פעילי הטרור שניסו לפגוע בישראלים נמשך, מטיילים שנמצאים בחופשה חוששים. "לא נגיע יותר למקומות מרכזיים ונישאר במלון", סיפרה מטיילת ישראלית. מנהל בית חב"ד ציין כי המשטרה עדכנה אותו בפרטים: "הגברנו את האבטחה". דוד אחד החשודים: "הוא נסע לחופשה"

רחוב קאו סאן בבנגקוק (אביבית מיסניקוב)

"זה פחד מוות, אני מקווה שהחופשה שלי תסתיים בשלום". הידיעה על סיכול הפיגוע נגד ישראלים בתאילנד הבהילה מטיילים שנמצאים שם, וחוששים מניסיונות נוספים. על פי המשטרה המקומית, שני חשודים כבר נעצרו אך המצוד אחר נוספים נמשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנה (26) שמטיילת בבנגקוק יחד עם חבר שלה, כחלק מטיול בן שבועיים, הופתעה לשמוע על מעצר שני הצעירים שמשתייכים לחיזבאללה. "אני ממש מפחדת ובגלל המעצר הזה אנו משנים את מסלול הטיול שלנו כדי שחס וחלילה לא יקרה לנו משהו", היא סיפרה לחדשות 2 Online. "אני חושבת שאני אישאר באזור המלון עד יום ראשון, אז אני חוזרת".

גם בן זוגה הצטרף לתחושות של הלחץ והרצון לחזור לישראל כמה שיותר מהר: "לא נסתכן ולא נלך למקומות ראשיים, בכל מקרה כמעט הגענו לסוף הטיול והכי חשוב לשמור על הביטחון האישי שלנו".

בינתיים, בבית חב"ד, שנמצא סמוך לרחוב הפופולרי קאו סאן, שם היה אמור להתבצע לכאורה הפיגוע, שומרים על קור רוח וניהלו שיחות עם המשטרה המקומית שהגיעה למקום. "הגברנו את האבטחה לפני החגים מחשש לפיגועים אבל אנו ממשיכים בשגרה ומשתדלים לעשות את המקסימום בענייני ביטחון", סיפר לחדשות 2 Online מנהל בית חב"ד בבנגקוק, הרב נחמיה וילהלם.

בית חב"ד בתאילנד. שומרים על שגרה (בית חב"ד תאילנד)

בית חב"ד לישראלים: "לא להתבלט יותר מדי"

לדבריו, המשטרה המקומית הגבירה עוד יותר את האבטחה סביב המרכזים היהודיים. "אין צורך להיכנס לפאניקה מיותרת כי ידוע שיש כל הזמן תכנונים לפגוע בנו. ההורים של המטיילים בעיקר נכנסים ללחץ אבל לא צריך להיבהל. על הישראלים לשמור על עצמם ולא להתבלט יותר מדי".

גורם נוסף בקהילה היהודית בבירה התאילנדית ציין כי אין היסטריה: "הכל ממשיך כרגיל והרבה ישראלים כלל לא מעודכנים במעצר הזה כי הם מטיילים. אנו נותנים חשיבות רבה לנושא הביטחון ושומרים עלינו נאמנה".

האבטחה תוגברה. ארכיון (שחר יעקב)

דוד אחד החשודים: "הוא נסע לחופשה"

במקביל, דודו של אחד החשודים, דאוד פארחאט, ציין כי אחיינו עזב לפני כשבוע לערך את לבנון וסיפר שהוא נוסע לחופשה. לדברי העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", במשרד החוץ הלבנוני טרם קיבלו הודעה רשמית מתאילנד על מעצר השניים.

מקור במשטרת בנגקוק מסר לעיתון כי חלה התקדמות משמעותית בחקירה, שנמשכת מאז תחילת השבוע. מבדיקת דרכוניהם של החשודים עולה כי אחד מהם, דאוד פארחאט, הוא בעל אזרחות לבנונית וצרפתית. חשוד נוסף בשם יוסף איאד, הוא בעל אזרחות לבנונית ופיליפינית.

על פי המקור המשטרתי, שני החשודים נשאו דרכוני צרפת והפיליפינים בעת מעצרם. מבדיקת מסמכיהם האישיים עולה כי שניהם נולדו בלבנון, אך בשלב זה נבדקת מקוריותם של המסמכים שנמצאו ברשותם.

החשודים שנעצרו

"קיבלנו מודיעין על זה מישראל"

מהחקירה עולה כי זהו ביקורו הראשון של פארחאט במדינה, בעוד שהעצור השני, יוסף איאד, נכנס לתאילנד כבר 17 פעמים. שניהם הגיעו למדינה לפני תחילת חג הפסח. עוזר מפקד המשטרה המקומית התייחס לחשיפת הפרשה ואמר כי החשודים נעצרו במקומות שונים בבנגקוק, לאחר שהמשטרה קיבלה מודיעין מישראל על מתקפה מתוכננת נגד תיירים ישראלים במהלך החג.

עם זאת, הפרשה טרם הסתיימה מאחר והמשטרה חושדת כי החוליה כללה לפחות תשעה חברים שעדיין נמצאים בתאילנד. בשלב זה נערך מצוד אחר יתר החשודים, לאחר שאיאד מסר בחקירתו מידע שיסייע לחוקרים במציאתם. איאד הוסיף בחקירה כי הוא וחבריו נכנסו לתאילנד על מנת לבצע פיגוע חבלה נגד תיירים ומוקדים ישראלים ברחוב קאו סאן בבירה.