מג'ד כיאל: "לא היה שום מגע עם סוכן זר"

העיתונאי שנעצר בשובו מלבנון חושש אמנם מכתב אישום על יציאה למדינת אויב, אך את החשד השני שמיוחס לו הוא מכחיש בכל תוקף. "לא היה שום מגע עם שום סוכן זר", אמר כיאל לחדשות 2 מיד עם שחרורו למעצר בית בן חמישה ימים, "נסעתי לכנס עיתונאים, זו הייתה המטרה בלבד"

העיתונאי מג'ד כיאל שנעצר בשבת האחרונה בחשד למגע עם סוכן זר ויציאה למדינת אויב, שוחרר למעצר בית בן חמישה ימים, ואמר לחדשות 2 עם שחרורו: "לא היה שום מגע עם שום סוכן זר". לטענתו, הוא יצא לכנס עיתונאים בלבנון שנערך במלאות 40 שנה לעיתון שבו הוא עובד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני במעצר בית שאני לא רואה בו כל עילה או סיבה", טען כיאל. "הייתי במשהו גלוי ופומבי. מהיום הראשון אמרתי שאני שם, כל דקה ודקה. גם בחשבון הפייסבוק שלי כתבתי על זה. לא היה שום דבר סודי או ביטחוני שמאיים על אף אחד".

לדבריו, "זה מראה את התפיסה של מערכת הביטחון שחושדת בכל אדם שיש לו את הרצון לעשות את החיבור האינטלקטואלי לעולם הערבי. כל חיבור עם המרחב האינטלקטואלי שלנו עם מדינות ערב נתפס כעבירה".

"אני אמנם חושש מכתב אישום על יציאה למדינת אויב", הודה כיאל, "אבל לא היה שום מגע עם שום סוכן זר. נבדקתי על כך בבדיקת פוליגרף. נסעתי לכנס עיתונאים, זו הייתה המטרה בלבד".

חושש מכתב אישום. מג'ד כיאל (עדאלה)

עפ"י החשד: גויס ע"י ארגון עוין בלבנון

מוקדם יותר היום, הותר לפרסום כי מג'ד כיאל, בן 24 מחיפה העובד בעיתון א-ספיר הלבנוני, נעצר על ידי השב"כ ושוטרי ימ"ר חוף בחשד למגע עם סוכן זר ויציאה מהארץ שלא כדין. על פי השב"כ, הוא נחשד שגויס על ידי ארגון עוין על אדמות לבנון. הערב צפויה הפגנת מחאה נגד מעצרו במושבה הגרמנית בחיפה בהשתתפות פעילי שמאל וחבריו של כיאל.

כיאל, שמשמש גם כעורך האתר של ארגון "עדאלה", שפועל למען זכויות המיעוט הערבי בישראל, נעצר עם שובו מירדן במעבר שייח' חוסין ביום שבת האחרון. הוא ביקר בלבנון, השתתף בכנס בביירות לרגל מלאת 40 שנה להיווסדו של העיתון הלבנוני, וביצע על פי החשד עבירות נגד ביטחון המדינה. מעצרו של כיאל עורר עניין רב בכלי תקשורת זרים ובקרב פעילי שמאל ברשתות חברתיות, אולם בראשית השבוע הוצא צו איסור פרסום גורף על הפרשה, לבקשת המשטרה והשב"כ.

בשב"כ ציינו כי הוא נעזר בגורמי הרשות הפלסטינית ברמאללה אליהם פנה כדי להסדיר את התעודות לקראת יציאתו ללבנון. בימים הקרובים יוחלט על אופן המשך חקירתו והגשת כתב אישום בגין יציאה למדינת אויב. זו לא הפעם הראשונה שהוא נחקר:  בנובמבר 2011 הוא השתתף במשט שבוצע לחופי רצועת עזה ונחקר על ידי המשטרה.  

"אין לי ספק שמדובר בעלילה", אמר בתגובה אביו מבדא כיאל. "הוא נסע לביירות אך ורק למטרת כנס מקצועי של העיתון א-ספיר שבו הוא כותב ונפגש עם תשעה עיתונאים ערבים אחרים. אני משוכנע שלא נפגש עם אנשי חיזבאללה או עם כל סוכן זר אחר ולא ביצע כל פעולה שסיכנה את ביטחון המדינה".

עורכת הדין סאוסן זהר המייצגת את כיאל מטעם ארגון "עדאלה" מסרה בתגובה כי "לאחר שנפגשנו עמו אתמול לאחר שהוסר צו המניעה למפגש עם עורכי דין הבנו שהסביר לחוקריו יותר מפעם אחת שלא נפגש עם סוכן זר, והוא אף יצא דובר אמת בבדיקת פוליגרף שנערכה לו. הוספת החשד של מגע עם סוכן זר נעשתה לשם הענשה והפחדה בלבד רק משום שיצא ללבנון".