חיילים חרדים נותרו ללא משכורת: "אין לנו כסף לערב החג"

מזה יותר מחודשיים לא מקבלים עשרות חיילים חרדים מחיל האוויר את תשלום המשפחות שצה"ל התחייב להעביר להם. לטענתם, למרות ההבטחות כי העניין ייפתר, הם עדיין לא יכולים לרכוש מזון לערב החג. "זו קטסטרופה, מדובר באנשים עם משפחות", טוען אחד מהם. דובר צה"ל: "האירוע מוכר, כלל התשלומים יושלמו בהקדם"

למצולמים אין קשר לכתוב (דובר צה"ל)

"איך נמלא את שולחן החג? אין לנו כסף למצרכים" - כך אומרים היום (ב') חיילים חרדים המשרתים בחיל האוויר, הטוענים כי לא קיבלו משכורות כבר יותר מחודשיים. "עשרות חיילים חרדים שהמדינה הבטיחה לדאוג לתנאיהם נכנסים לחג כשאימת ניתוק החשמל מרחפת מעל ראשיהם", מסביר אחד מהם בצער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בעשרות חיילים חרדים המשרתים בפרוייקט "שח"ר כחול", המכשיר אותם למגוון מקצועות טכנולוגים מתקדמים בתחומי המחשוב, האלקטרוניקה, החשמל והתחזוקה. מרביתם מבוגרים מגיל הגיוס המקובל, ולכן גם בעלי משפחות הנדרשים להיות המפרנסים העיקריים - וזאת באמצעות משכורתם הצבאית.

לטענתם הם פנו לממונים עליהם והסבירו להם את המצב הרגיש, שבעטיו הם לא יכולים לרכוש מוצרים לחג. הם קיבלו הבטחה כי יקבלו תשלום כלשהו, ולו חלק ממנו עד לערב פסח, אך היום התאכזבו לגלות כי הכסף לא הועבר. "המצב שלנו קטסטרופה", אומר אחד מהם בשיחה עם חדשות 2 Online. "צה"ל צריך לקחת אחריות ולטפל במצב במהרה".

החיילים מותחים ביקורת חריפה על ההתנהלות מולם, ומאחר וזכו להבטחות לפיהם יתחשבו במצבם עם גיוסם לצה"ל. "מדובר בתשלומי המשפחה של חיילים נשואים, אנחנו זקוקים לכסף הזה נואשות", מסביר החייל. "מדובר באנשים שהסתכסכו עם המשפחות שלהם ועם הקהילה בשביל לשרת בצבא ועכשיו אין להם איך לחגוג את פסח".

גורמים בצה"ל טוענים כי החיילים הזכאים קיבלו כבר ביום חמישי האחרון סיוע כלכלי נוסף בהתאם לפקודות הצבא לחג. לדבריהם ביום ראשון נערך מבצע תשלומים שבו התבקשו החיילים להביא טפסים להזנת תשלומי המשפחה (תשמ״ש), והושלם התשמ״ש לכל מי שהיה ניתן לפני החג.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי ״האירוע מוכר ונמצא בבירור. כלל התשלומים לחיילים שימצאו זכאים יושלמו בהקדם״.