המתנחלים פרסמו את סרטון ההשתלטות: "מבצע שמזכיר כיבוש יעד אויב"

שני הצדדים הגיעו לאירוע הזה כשהם חמושים במצלמות. המתנחלים תיעדו את הלוחמים נכנסים אל תוך הישיבה ביישוב ותיארו אותה כמבצע צבאי. "הם הוציאו ספרי קודש מהספריות וגידרו בתיל", טענו. בצה"ל מציינים כי הצעד היה מתבקש מחשש להמשך האלימות. בינתיים, מרבית העצורים בחשד להשחתת המוצב שוחררו

"דווקא בערב הפסח, שבו צריך להוציא אל הפועל את כל הדברים הטובים והיקרים לנו, הגיעו לכזה שפל המדרגה". טרם ידוע איך המתנחלים יגיבו להשתלטות צה"ל על ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, אך מה שבטוח זה שהצעד הזה העלה עוד שלב במאבק בינם לבין כוחות הביטחון, בעוד אירוע שמקצין את המתיחות שהחלה השבוע. בינתיים, פורסם סרטון של הכוחות בתוך הישיבה, עם כניסתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בסביבות השעה 5:00 בבוקר, במבצע שמזכיר כיבוש יעד אויב, השתלטו כוחות גדולים של צה"ל ומשמר הגבול על מבנה בית המדרש", סיפרו המתנחלים. לדבריהם, הם השתלטו על המבנה, והוציאו ספרי קודש מהספריות, יחד עם מחשבים וציוד נוסף, וריכזו אותם בחדר אחד: "בשעה זו ספרי התורה עדין 'שבויים' בתוך בית המדרש של הישיבה. בהמשך גידרו השוטרים את מתחם הישיבה בגדרות תיל".

הכוחות הציגו בפני הרב יוסי אליצור, המנהל החינוכי בישיבה, צו עליו חתום אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. "עד לפני מספר ימים, טרם יצאו תלמידי הישיבה לחופשת הפסח, נשמע קול התורה בין כותלי בית המדרש. אך כעת, השבית צה"ל את קול הלומדים וקול התורה נדם", צוין בהודעת הישיבה.

"מבצע כיבוש יעד" (ישיבת עוד יוסף חי)

לפי צה"ל, צעד זה היה מתבקש. על פי גורמים בצבא, מבנה הישיבה נבחר עקב שיקולים מבצעיים וכן היותו "בסיס קדמי", לדבריהם, להוצאת פעולות אלימות כנגד כפרי הסביבה הפלסטינים וכוחות הביטחון. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ומערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר, ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו".

בהתנחלות יצהר כינו את המעשה "היסטרי והיסטורי". דובר היישוב מסר הבוקר כי "הפיכת ישיבה לבסיס צבאי הינו חציית גבולות ברורה. האם מסגד הקורא ימים ולילות להשמדת מדינת ישראל היה זוכה ליחס דומה?".

עם חוטי תיל. הכוחות מחוץ לישיבה

צה"ל: "צעד הכרחי למיגור האלימות"

יעל ליברמן, אלמנתו של הרב הלל ליברמן, תלמיד הישיבה שבית המדרש של הישיבה קרוי על שמו, הביעה זעם על האירוע. "רק לפני מספר חודשים הוכנס לישיבה ספר תורה של המשפחה, לזכר הרב הלל הי"ד ואביו הרב זבולון זצ"ל. תלמידי הישיבה מצטיינים בחסידות ובטוב לב - וכל כך כואב לראות את התנהלות השלטון כלפי יצהר וכלפי הישיבה", אמרה.

במקביל, בית המשפט הורה לשחרר, תוך הרחקה מהיישוב עוד שלושה מחשודים שנעצרו אתמול בחשד להשחתת מוצב צה"ל הסמוך למקום, זאת בנוסף לשני החשודים ששוחררו כבר אתמול. בכך נותרו רק שני חשודים שנמצאים במעצר. "המשטרה ממהרת לעצור חפים מפשע רק בגלל מקום מגוריהם", ציינו בעמותת "חננו", שייצגו את החשודים בבית המשפט.

נזכיר כי קיצוניים מההתנחלות הגיעו לפני שלושה ימים למוצב צה"לי בו היו חיילי מילואים שהגנו בין היתר על היישוב, והחלו להרוס ציוד ורכוש צבאי. אירוע זה הצטרף לאירועים נוספים השבוע - ובהם פגיעה בג'יפ של מפקד חטיבת שומרון.

מתיחות ביצהר - הסיקור המלא:

בשל ההתפרעות: בוטל אירוע בחומש

ההתפרעות ביצהר: נעצרו שני חשודים בהשחתת המוצב

רה"מ ליעלון: "לפעול בכל הכוח"

לאחר ההתפרעות: נבחנת אפשרות הקמת תחנת משטרה ביצהר

תחקיר ראשוני של צה"ל: המוצב הושחת, החיילים עמדו מהצד

עימותים אלימים ביצהר: שוטרי מג"ב נפצעו

שוב: צמיגי רכב צה"לי נוקבו ביצהר

נעצר חשוד בהשחתת רכב המח"ט ביצהר

הושחת רכבו של מח"ט שומרון ביצהר