זעם ביצהר: "מסגד לא זוכה ליחס כזה"

ביצהר הופתעו הבוקר לאחר שצה"ל הציב פלוגה של מג"ב בישיבה במקום - זאת לטענת הצבא כדי למנוע פעולות אלימות נגד כוחות הביטחון וכפרי הסביבה. "זו חציית גבול. תקדים מאז קום המדינה", אמרו בהתנחלות, שזעמו על הצבת דגל מג"ב במקום. הישיבה טוענת: "זה חילול מקום קדוש"

החיילים סביב הישיבה

המאבק בין יצהר לצה"ל - נמשך, והפעם הטונים עולים. לאחר שהלילה הוצבה פלוגה של משמר הגבול בישיבת "עוד יוסף חי" בהתנחלות - שם זועמים על המעשה וקוראים לצבא לצאת מיד מהמקום. הבוקר החלו החיילים בבניית המוצב סביב הישיבה ותלו דגל של מג"ב. הרקע למתיחות החל לפני שלושה ימים אז קיצונים השחיתו מוצב צה"ל שמגן על ההתנחלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מעשה היסטרי והיסטורי מעין זה הינו תקדימי מסוגו מאז קום המדינה", מסר הבוקר (ו') דובר יצהר, בתגובה להצבת הכוחות. "הפיכת ישיבה לבסיס צבאי הינו חציית גבולות ברורה. האם מסגד הקורא ימים ולילות להשמדת מדינת ישראל היה זוכה ליחס דומה?".

ביצהר ציינו כי מבנה הישיבה משקיף על מסגד עם צו הריסה מבג"ץ כבר שנים רבות, אך משום מה שלטון החוק "מגלה סובלנות רבה", לדבריהם.

גם בישיבה עצמה הזדעזעו עם כניסת החיילים למתחם. "הפיכת מבנה בית המדרש למוצב צבאי מהווה חילול מקום קדוש, כפי שקובעת ההלכה היהודית. הישיבה גורשה בעבר מקבר יוסף, אבל קולה הלך וגבר למרות ההתנכלויות הנמשכות של השלטון", ציינו בישיבת "עוד יוסף חי". לדבריהם, גם עכשיו הישיבה מתכוונת בעזרת ה', להמשיך את לימוד התורה ולהשמיע את קול התורה.

על פי גורמים בצה"ל, מבנה הישיבה נבחר עקב שיקולים מבצעיים וכן היותו "בסיס קדמי", לדבריהם, להוצאת פעולות אלימות כנגד כפרי הסביבה הפלסטינים וכוחות הביטחון. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ומערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר, ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו".

כוחות מג"ב בישיבה (דובר צה"ל)

בהתנחלות זועמים על הצבא

מספר חשודים נעצרו בחשד להשחתת המוצב

רק אתמול שוטרי מחוז ש"י, בשיתוף כוחות יס"מ ומג"ב, עצרו חמישה חשודים נוספים במעורבות באירוע השחתת המוצב והפגיעה בחיילי צה"ל ביצהר.

חמשת החשודים הנוספים שנעצרו הם צעירים בני המקום, בני 18, 23, 28 ו-29 וגם קטין בן 16. במקביל, ממשיכה המשטרה בחיפושים אחר מעורבים נוספים באירוע, שבו לקחו חלק יותר מ-50 מתושבי ההתנחלות שבשומרון. 

השחתת המוצב ביצהר (דובר צה"ל)

הרסו רכוש צבאי (דובר צה"ל)

מפקד אוגדת איו"ש הודיע השבוע על ביטול אירועי חומש שתוכננו להיערך בחול המועד פסח, זאת בתגובה להתפרעות האלימה שאירעה בהתנחלות.

"לאור הפרות חוזרות ונשנות של החוק וההבנות שגובשו עם חטמ"ר שומרון, מפקד האוגדה לא מאשר את האירוע", כתב תת-אלוף תמיר ידעי במכתב ששיגר היום. במועצה האזורית שומרון תקפו את ההחלטה וטענו כי מדובר ב"תג מחיר נוסף כנגד ההתיישבות". לדבריהם, מדובר באירוע המתרחש בכל שנה בפסח מזה שנים וכבר חודשיים שהם נערכים לקראתו.

מתיחות ביצהר - הסיקור המלא:

בשל ההתפרעות: בוטל אירוע בחומש

ההתפרעות ביצהר: נעצרו שני חשודים בהשחתת המוצב

רה"מ ליעלון: "לפעול בכל הכוח"

לאחר ההתפרעות: נבחנת אפשרות הקמת תחנת משטרה ביצהר

תחקיר ראשוני של צה"ל: המוצב הושחת, החיילים עמדו מהצד

עימותים אלימים ביצהר: שוטרי מג"ב נפצעו

שוב: צמיגי רכב צה"לי נוקבו ביצהר

נעצר חשוד בהשחתת רכב המח"ט ביצהר

הושחת רכבו של מח"ט שומרון ביצהר