ראש הממשלה נתניהו לשר הביטחון יעלון: "לפעול בכל הכוח נגד הפורעים"

בעקבות האירועים האלימים בישוב יצהר, הנחה ראש הממשלה נתניהו את שר הביטחון יעלון לפעול בעוצמה נגד פורעי החוק. ראשי הרשויות ביש"ע שגרו מכתב למח"ט שומרון, בו הם מחזקים את ידיו ומביעים את הסתייגותם הנחרצת ממעשי האלימות

נתניהו ויעלון, ארכיון (רויטרס)

פחות מיממה לאחר ההתפרעות האלימה בהתנחלות יצהר שבשומרון, שבה השחיתו 50 מתושבי המקום מוצב צה"לי, שוחח הערב (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, והנחה אותו לפעול בכל הכוח נגד מבצעי מעשי הבריונות של הפורעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות האירועים האלימים, פנו הערב ראשי הרשויות ביש"ע במכתב למפקד חטיבת שומרון שבו קראו לטפל ביד קשה בחשודים במעשה, ולהרחיקם מהאזור. "לאור האירועים האחרונים, אנו ראשי רשויות יש״ע מבקשים להביע בפניך את שאט הנפש מהמעשים החמורים הפוגעים בך ובחיילי צה״ל", כתבו למח"ט.

"אנו גם רואים בחומרה את הישנותם של המקרים הנלוזים שלצערנו מנסים לפגוע במארג החיים הלאומי במדינת ישראל ובחיבור האמיתי בין ההתיישבות לצה״ל", כתבו ראשי הרשויות. "מיותר לציין כי זו לא דרכנו ומי שפועל בדרכים אלו הם קומץ אנשים שיש לטפל בהם ביד קשה ולהרחיקם ממחוזותינו".

עוד קודם לכן, התקיימה הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן ובהשתתפות גורמים בצה"ל ובשב"כ שבה הוחלט לבחון הקמת תחנת משטרה ביצהר, תוך הצבת כוח משטרתי קבוע בישוב בטווח הזמן הקרוב. מדובר במהלך שנועד להתמודד עם התושבים שמפרים ופוגעים בשלטון החוק בשבועות האחרונים פעם אחר פעם.

במקביל נפתחה חקירה שנועדה להביא למעצרם של החשודים ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון ופציעת לוחמי משמר הגבול וכן את משחיתי המוצב הצה"לי. מפקד המחוז ניצב קובי כהן הבהיר לאחר הערכת המצב כי הוא "מגנה את הפרות הסדר הקשות כנגד כוחות הביטחון וכי בכוונתנו לפעול בחומרה כנגד אותם פורעי חוק".

הנזק ביצהר, הבוקר (דובר צה"ל)

חקירת האירוע: חיילי המילואים נותרו חסרי אונים

מחקירה ראשונית של האירוע, עולה כי חיילי המילואים ששהו במוצב בזמן התקיפה, עמדו מן הצד ולא ניסו למנוע את הפגיעה ברכוש צה"ל. על פי התחקיר, במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.

עוד עולה כי למרות שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות, הם לא נקפו אצבע בניסיון להרחיק את הפורעים מהמקום. גורם צבאי בכיר טען מנגד כי כוח המילואים מעולם לא קיבל הנחיה כיצד לפעול כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים אותו, ולכן לא ידעו כיצד לפעול. מצה"ל נמסר כי התחקיר של האירוע החריג נמשך.