לאחר ההתפרעות: נבחנת אפשרות הקמת תחנת משטרה ביצהר

במערכת הביטחון ובמשטרה מנסים להתמודד עם אירועי האלימות החמורים בישוב יצהר. בהערכת מצב מיוחדת שנערכה, הוחלט לבחון אפשרות הקמת תחנת משטרה בהתנחלות שבשומרון, שתפעל נגד מפרי החוק

הריסות המוצב, היום (דובר צה"ל)

שעות לאחר האירוע החמור ביצהר, שבו כילו מתנחלים את זעמם במוצב צה"ל - שוקלים במערכת הביטחון ובמשטרה להקים תחנת משטרה בהתנחלות שבשומרון, על מנת להתמודד עם אירועי האלימות התכופים של התושבים נגד חיילי צה"ל.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהערכת מצב מיוחדת שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן ובהשתתפות גורמים בצה"ל ובשב"כ הוחלט לבחון את הקמת תחנת המשטרה, תוך הצבת כוח משטרתי קבוע בישוב בטווח הזמן הקרוב. מדובר במהלך שנועד להתמודד עם התושבים שמפרים ופוגעים בשלטון החוק בשבועות האחרונים פעם אחר פעם.

במקביל נפתחה חקירה שנועדה להביא למעצרם של החשודים ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון ופציעת לוחמי משמר הגבול וכן את משחיתי המוצב הצה"לי. מפקד המחוז ניצב קובי כהן הבהיר לאחר הערכת המצב כי הוא "מגנה את הפרות הסדר הקשות כנגד כוחות הביטחון וכי בכוונתנו לפעול בחומרה כנגד אותם פורעי חוק".

יצהר, היום (דובר צה"ל)

חקירת האירוע: חיילי המילואים נותרו חסרי אונים

מחקירה ראשונית של האירוע, עולה כי חיילי המילואים ששהו במוצב בזמן התקיפה, עמדו מן הצד ולא ניסו למנוע את הפגיעה ברכוש צה"ל. על פי התחקיר, במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.

עוד עולה כי למרות שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות, הם לא נקפו אצבע בניסיון להרחיק את הפורעים מהמקום. גורם צבאי בכיר טען מנגד כי כוח המילואים מעולם לא קיבל הנחיה כיצד לפעול כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים אותו, ולכן לא ידעו כיצד לפעול. מצה"ל נמסר כי התחקיר של האירוע החריג נמשך.

מגנה בחריפות, יעלון (לע"מ)

שר הביטחון גינה בחריפות: "נטפל בכך במלוא החומרה"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון גינה בחריפות את הפעולה האלימה נגד חיילי צה"ל והדגיש כי יש לפעול במלוא העוצמה כדי למנוע אירועים מסוג זה בעתיד. "מבחינתי לא ניתן לזה שגורמים כאלה ואחרים שפוגעים בסופו של דבר בהתיישבות, יהיו אלימים ולא יכבדו את שלטון החוק, לא ניתן להם להרים על שום גורם, לא על צה"ל, משמר הגבול, משטרת ישראל והמנהל האזרחי", אמר יעלון במהלך ביקור שערך בחטיבת גולני.

עוד הוסיף יעלון כי "הם יצטרכו לציית לחוק כמו כל אזרח בישראל, וכלפי הפעילות האלימה הזאת נטפל בה במלוא החומרה ונמשיך לטפל בגורמים האלה בתוך היישוב יצהר בהתאם לכללים בחוק, עד אשר יפסיקו ויבינו שלא מרימים יד על החוק".