השחתת המוצב ביצהר: "החיילים לא נקפו אצבע"

מתחקיר ראשוני של האירוע שבו תקפו מתנחלים מוצב צה"ל עולה ש-50 מתושבי ההתנחלות הגיעו למקום, אמרו לחיילי המילואים שיפנו את הדרך כדי שלא ייפגעו והשחיתו ציוד רב. גורם צבאי בכיר: הכוח לא קיבל הנחיות איך לנהוג כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים

המוצב הושחת, החיילים עמדו מהצד (דובר צה"ל)

תחקיר ההתפרעות האלימה ביצהר: בצה"ל החלו לחקור את האירוע החמור הבוקר (ג') בהתנחלות שבשומרון, שבמהלכו התעמתו מאות תושבים עם כוחות הביטחון וקבוצה של 50 מתיישבים השחיתה מוצב צבאי במקום. מתחקיר ראשוני של האירוע, עולה כי חיילי המילואים ששהו במוצב באותה עת עמדו מן הצד ולא ניסו למנוע את הפגיעה ברכוש צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התחקיר, במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.

עוד עולה מהתחקיר כי למרות שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות, הם לא נקפו אצבע בניסיון להרחיק את הפורעים מהמקום. גורם צבאי בכיר טען, מנגד, כי כוח המילואים מעולם לא קיבל הנחיה כיצד לפעול כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים אותו, ולכן לא ידעו כיצד לפעול. מצה"ל נמסר כי התחקיר של האירוע החריג נמשך.

"לא ניתן להרים יד על כוחות הביטחון"

הבוקר הגיעה המתיחות בין כוחות הביטחון למתנחלים ביצהר לשיא חדש, כשעימותים אלימים פרצו במהלך פינוי של חמישה מבנים לא חוקיים. מאות מתיישבים התפרעו, יידו אבנים הבעירו צמיגים ופגעו בכלי רכב. מספר חיילי מג"ב נפצעו קל. לאחר הפינוי, הותקף מוצב צבאי במקום על ידי המתיישבים.

הפינוי ביצהר (תצפית)

ממשמר הגבול נמסר בעקבות ההתפרעויות כי "במהלך פעילות לפינוי, הריסה והחרמת מבנים לא חוקיים, נתקלו כוחות הביטחון בהפרת סדר אלימה ביותר של מאות מתיישבים, שכללה יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת כבישים. כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אנו רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון, שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר". בצה"ל הדגישו כי כוחות הצבא לא השתתפו בפעולה.

זמן קצר לאחר מכן גינה שר הביטחון יעלון בחריפות את אלימות המתיישבים. "לא ניתן להרים יד על שום גורם - לא על צה"ל ולא על משטרת ישראל, משמר הגבול או המנהל האזרחי", אמר יעלון במהלך תרגיל של חטיבת גולני בצפון.

אחד מחמשת הבתים שנהרסו ביצהר שייך ל-ה', חייל בסדיר, ששוחח עם חדשות 2 Online בעקבות התקרית. "אני חייל בודד כי אבא שלי עזב לצרפת ואמא שלי כבר לא גרה כאן", סיפר. "למרות שהבית היה עדיין בבנייה, כבר הייתה לי מיטה ולמעשה ישנתי שם. אני לא מבין למה עושים את זה בלי התראה".

מתיחות ביצהר - התפתחויות אחרונות:

עימותים אלימים ביצהר: שוטרי מג"ב נפצעו

שוב: צמיגי רכב צה"לי נוקבו ביצהר

נעצר חשוד בהשחתת רכב המח"ט ביצהר

הושחת רכבו של מח"ט שומרון ביצהר